Kartki rumskie - 11
Andrzej Sadłowski  

   Do czasu wybudowania w roku 1870 linii kolejowej ze Słupska do Gdańska, rzeka Zagórska Struga płynęła szerokim korytem podnosząc przy obfitszych opadach poziom swoich wód. Wiosną, podczas roztopów, stawała się szczególnie niebezpieczna.

fot1
Tunel pieszy pod torami kolejowymi
 
fot2
Widok na drzewostan po byłym korycie rzeki

Dwa przepusty

   Z tego względu ówcześni inżynierowie zaprojektowali rozdzielenie rzeki na dwa koryta kilkadziesiąt metrów przed usypanym nasypem kolejowym, budując pod nim oddzielne przepusty. Miało to za zadanie zwiększyć przepływ rzeki i w ten sposób zabezpieczyć w przyszłości przed rozmyciem torów kolejowych.
   Wybudowanie tych przepustów spełniło swoje zadanie, ponieważ brak jest jakiejkolwiek informacji na temat zagrożenia w tym miejscu przez Zagórską Strugę. Do dnia dzisiejszego zachował się w archiwach plan sytuacyjny z zaprojektowanym podwójnym przepustem. Z biegiem lat przebudowano przepust pod torami kolejowymi i rzeka powróciła do pierwotnego kształtu. Ujęta tym razem w duże betonowe koryto z szumem wartko przepływa pod torami.
 

Nietypowy tunel

   Nieopodal rzeki powstała dzika ścieżka prowadząca przez tory, którą mieszkańcy Zagórza udawali się na mszę do kaplicy wybudowanej po drugiej stronie. Stanowiło to z pewnością zagrożenie dla pieszych. Ale nie to zadecydowało o budowie tunelu, lecz fakt, że wiodła ona przez prywatną posesję. Najodpowiedniejszym miejscem na jego lokalizację był teren wzdłuż rzeki. W ten sposób pod koniec lat pięćdziesiątych powstał tunel pieszy pod torami kolejowymi. Chociaż jest ciasny i o nieprzepisowej wysokości, to jednak spełnia swoje zadanie, nie narażając pieszych na niebezpieczeństwo.
 

Ciąg pieszy

   Chodnik z kolorowej kostki ułożony w ostatnim czasie między ulicą Sobieskiego a torami kolejowymi jest fragmentem przyszłego ciągu pieszego, jaki powinien powstać na terenie administracyjnym miasta wzdłuż rzeki od Szmelty po przez Zagórze do Starej Rumi. Pozostałością po prawym korycie rzeki jest rosnąca w dwóch rzędach drzewka na działce przylegającej bezpośrednio do ciągu pieszego.

(aes)

 
   
inne publikacje autora:
 
  •  
  •  
   
   
Stronę odwiedzono 2.087.820 razy od 27.04.2008. webmaster