WYSTAWY Z OKAZJI 40 LECIA MODELARSTWA Zachodnich z Munster (Niemcy)
28.05 – 15.09 2010
 
Międzynarodowe Targi Gdańskie – Gdańsk ul. Beniowskiego 5
Targi Balt-Military-Expo
23-25.06.2010
youtube

Rumia Zagórze (lata międzywojenne)- makieta "N"
[Długość filmu 2:57]

youtube

Film przedstawia fragment makiety modułowej Andrzeja Sadłowskiego. Inspiracją jej powstania była Gdańska Kolej Wąskotorowa na Żuławach Wiślanych. Głównym elementem makiety jest stacja Lisewo Wąskotorowe. Film powstał podczas prezentacji makiety na Targach Gdańskich w 2012 roku.
[Długość filmu 5:32]

Fot. 1
Rumia - By czas nie zaćmił i niepamięć.
Gall Anonim

   Andrzej Sadłowski urodzony w Sopocie w 1948 roku. Od ponad trzydziestu lat mieszkaniec Rumi i to właśnie to miejsce zauroczyło go na tyle, że zaczął zagłębiać się w jego ośmiuset letnią historię. Ta ciekawość miasta, które wybrał na swoje siedlisko sprawiła, że wiele wcześniej nieznanych faktów historycznych ujrzało światło dzienne. Na poszukiwanie dziedzictwa kulturowego Rumi poświęcił 12 lat. Dzięki wielu godzinom spędzonym na wertowaniu akt i starych dokumentów w Archiwum Wojewódzkim i Polskiej Akademii Nauk powstały cykle ponad 100 artykułów zatytułowane „Dzieje Rumi”, „Zatrzymane w kadrze”, „Rumia dawniej i dziś”, „Rumia w starej fotografii” czy „Kartki rumskie”. Publikowane były one w latach 1995÷2003 w „Gońcu Rumskim”, a następnie w „Dzienniku Bałtyckim”. Od kilkunastu lat orędownik powstania Muzeum Miasta Rumi. Sporządził pełną dokumentację prac archeologicznych prowadzonych na terenie ruin starego kościoła w latach 1995/6 oraz kaplicy Przebendowskich w Zagórzu przez Muzeum Archeologiczne z Gdańska. Również w starych dokumentach po raz pierwszy natrafił na nazwę „Dworek pod Lipami”. W roku 1995 z okazji otwarcia po remoncie „Dworku pod Lipami” przygotował wystawę, która w szczątkowej formie przetrwała do dnia dzisiejszego. Był pomysłodawcą odtworzenia stawu byłej hamerni przy dworku. W roku 1999 został Osobowością roku. Współautor kalendarium przy zabytkowym cmentarzu w Starej Rumi.

fot.2

   Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w modelarstwie morskim. Największe sukcesy to brązowy medalista mistrzostw świata w roku 1998, Mistrz Polski w roku 2000 oraz srebrny medalista mistrzostw Europy 2003 roku. Uczestnik programu poświęconemu modelarstwu w TVP 2, TV Polsat, oraz kilkakrotnie w telewizji gdańskiej. Za swoją działalność modelarską został w roku 1986 zaproszony do udziału w rejsie „Darem Młodzieży”. Kolejna pasja Andrzeja Sadłowskiego, to budowa makiet kolejowych. Zorganizował i poprowadził pierwsze Mistrzostwa Polski w Modelarstwie Kolejowym w Gdańsku w roku 2001. Jeden z dwóch bohaterów filmu dokumentalnego Pt. „Na kaszubskiej bocznicy” poświeconemu modelarstwu kolejowemu. Od kilku lat całkowicie poświęcił się budowie obrazów przestrzennych poświęconych Ziemi Gdańskiej.
 

Kwiecień 2008 rok (aes)
 
Dnia 14 grudnia 2013 roku o godzinie 21:15 w wielku 65 lat zmarł, po krótkiej lecz bardzo ciężkiej chorobie - Andrzej Sadłowski - znany i ceniony polski modelarz.
 
Swoją przygodę z modelarstwem zaczynał od modelarstwa okrętowego. Był wielokrotnym mistrzem Polski w mikromodealrstwie. Zdobywał medale na Mistrzostwach Europy. Ostatnio, od kilkunastu lat, zajmował się głównie modelarstwem kolejowym. Najpierw budował makiety w wielkości N, a później w H0e. Uważany był za prawdziwego artystę krajobrazu. Chociaż swe prace prezentował publicznie dość rzadko, to zawsze wzbudzały one wielki podziw wśród oglądających. Realista i detalista w każdym calu, który odtwarzał nieistniejącą już wąskotorową kolej na Żuławach. Modelarz-artysta. Prawdziwy Mistrz. Zajmował się również historią swojego regionu, swej małej ojczyzny - Rumi i okolic, gdzie mieszkał od wielu lat. Rysował grafiki. Dokumentował znikające elementy architektury i krajobrazu. Pisał i publikował w lokalnej prasie. Można powiedzieć - człowiek wszechstronny, człowiek renesansu... Pozostawił po sobie wiele prac, które są i zapewne jeszcze długo będą ozdobą różnych muzeów i sal wystawowych. Jego ostatnią makietą, ukończoną kilka tygodni temu, jest piękny model obozu koncentracyjnego Stutthof, wykonany na zamówienie muzeum w Sztutowie. Zapewne dla wielu z nas, modelarzy, pozostanie niedoścignionym wzorem.
Leszek Lewiński

inne publikacje autora:
 
  •  
  •  
Stronę odwiedzono 1.911.157 razy od 27.04.2008. webmaster
Strona http://www.rumia.edu.pl/dr używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.