ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2012 / 2013
 
   [II LO] Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

28 czerwca społeczność szkolna II LO w Rumi zakończyła pracowity rok szkolny. Z tej okazji wyróżniający się licealiści otrzymali nagrody za osiągnięcia w konkursach i sporcie, pracę społeczną i wolontariat. Najlepszym uczniom wręczono stypendia motywacyjne. Uczniem o najwyższej średniej w szkole okazał się Tomek Dranicki z IIb uzyskując 5,25 i świadectwo z wyróżnieniem.

Tomek jest także kandydatem Samorządu Uczniowskiego i Rady Pedagogicznej do stypendium Prezesa Rady Ministrów na przyszły rok szkolny. Kilkuletnią tradycją szkoły jest wręczanie pucharów przechodnich klasom o najwyższej średniej i najlepszej frekwencji. Tym razem oba trafiły do Ia. Gratulacje! Część artystyczna przygotowana przez klasę Ia pod kierunkiem wychowawczyni pani Doroty Dubiel – Stojek

wprawiła zebranych w znakomity wakacyjny nastrój, a ciepłe życzenia miłych i bezpiecznych wakacji złożyła pani wicedyrektor Lucyna Penkowska oraz miły gość uroczystości, pan Wiceburmistrz Miasta Rumi Marcin Fuchs, który w szczególny sposób pogratulował najlepszym uczniom naszej szkoły. Po raz ostatni uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Tego dnia świadectwa dojrzałości odbierali także maturzyści, ale wkrótce gmach szkoły opustoszał.

Do zobaczenia we wrześniu!      

[#12]  as, 28.06.2013 14:52 
   [SP 9] Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Godziny:

  • 08.00 LO
  • 09.30 wych. przedszkolne i klasy I
  • 10. 30 klasy II – III
  • 11.30 klasy IV – V
  • 12.30 klasy VI

Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i wesołych wakacji.

Do zobaczenia

[#59]  as, 24.06.2013 09:53 
   [II LO] Wycieczka edukacyjna do Niemiec

W dniach 13 – 21 czerwca 2013 roku uczniowie i absolwenci II LO w Rumi wyjechali na wycieczkę edukacyjną do zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckiej Bawarii. Kontakty między naszą szkołą a Christoph Jacob Treu Gymnasium w Lauf trwają od lat, stanowią element wymiany młodzieży i tradycji obu szkół. Polscy i niemieccy uczniowie mieszkają u rodzin, które zapewniają gościom wyżywienie, opiekę i organizują jeden dzień pobytu. Organizatorką i pomysłodawczynią wymiany uczniów jest nauczycielka języka niemieckiego i wicedyrektor ZSO Lucyna Penkowska. Pod jej opieką oraz dyrektor Lucyny Oglęckiej i Leszka Kiersznikiewicza licealiści wyruszyli do Niemiec. Reprezentacji II LO towarzyszył od lat zaprzyjaźniony z naszą szkołą prof. Jerzy Grzywacz wiceprzewodniczący Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, założyciel i prezes Unii Europejskich Federalistów, prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Jako harcerz Szarych Szeregów pan profesor brał udział w Powstaniu Warszawskim na Powiślu jako łącznik dowódców Zgrupowania Krybar i o tym także opowiadał podczas spotkania z młodymi Niemcami. W tym roku młodzi rumianie zwiedzali Norymbergię i Bamberg. Naturalnie, zapoznano się także z miastem gospodarzy, ale największe zainteresowanie wzbudziły kawiarenki, w których polska i niemiecka młodzież spędzała pełne wrażeń wieczory. Nasi licealiści zostali także przyjęci w ratuszu przez Burmistrza Miasta Lauf. Ponieważ wycieczka do Niemiec nosiła znamiona edukacyjnej, licealiści uczestniczyli w zajęciach szkolnych niemieckich kolegów oraz hospitowali wybrane lekcje fizyki, chemii, języka niemieckiego i muzyki. Z uwagi na przepiękną, wręcz upalną pogodę, młodzież z prawdziwą przyjemnością brała udział w zorganizowanych dla nich atrakcjach – spływie kajakowym, kąpieli w miejskim basenie oraz aquaparku. Wiele radości wniosła także wspinaczka górska.

Świetnie zorganizowana przez niemieckich gospodarzy, wspinaczka rozpoczęła się od szlaku dla początkujących, następnie chętni ruszyli szlakiem dla zaawansowanych, co wymagało nie tylko odwagi, ale przede wszystkim kociej zręczności i niezłej kondycji fizycznej. Podsumowując kolejną wizytę w Lauf należałoby podkreślić, że młode pokolenie Niemców i Polaków potrafi doskonale się porozumieć, zaprzyjaźnić i dostrzec wiele zalet u Europejczyków po obu brzegach Odry. Przede wszystkim jednak wszyscy mogą zauważyć pozytywną stronę nauki języków obcych. Oczekujemy niemieckich przyjaciół we wrześniu w naszej szkole!

[#13]  as, 22.06.2013 10:29 
   [II LO] Forum Atomowe

Pod koniec maja uczniowie klas pierwszych razem z panią Aleksandrą Andrachiewicz oraz panią Katarzyną Strumnik Drabińską uczestniczyli w Spotkaniu z Energią Atomową które odbyło się w Wejherowie. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom wiedzy na temat energetyki atomowej,

tematu który może w przyszłości dotyczyć bezpośrednio naszego otoczenia ze względu na plany budowy elektrowni atomowej. Zajęcia były bardzo ciekawe, wykład był przeplatany ciekawymi ćwiczeniami oraz kartami pracy.

[#54]  as, 31.05.2013 15:30 
   [SP 9] Dzień Integracyjny w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi.

Naszej szkole bardzo zależy na promowaniu przyjaznej adaptacji dziecka do edukacji szkolnej. W związku z tym dnia 27.05.2013 r. odbył się w szkole Dzień Integracyjny. Naszą placówkę odwiedziły dzieci z Przedszkola pod Topolą i Słoneczna Jedynka. Spotkanie było przeznaczone dla przedszkolaków urodzonych w 2007 roku.W tym dniu zaszczyciła nas także swoją obecnością pani burmistrz Elżbieta Rogala – Kończak.
Gości czekały w szkole liczne atrakcje. Najpierw przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach ze starszymi kolegami z klas 1 - 3.
Dzieci z Przedszkola pod Topolą uczyły się techniki origami. Pod kierunkiem pani Iwony Maćkowiak, wraz z uczniami z klasy 3 a wykonały przepiękne ptaszki.
Podopieczni Słonecznej Jedynki utrwalały wiadomości o wiośnie korzystając z tablicy interaktywnej i pomocy uczniów z klasy 3 f. Zajęcia poprowadziła pani Joanna Cholawo.
W zajęciach edukacyjnych uczestniczyły także niektóre oddziały przedszkolne z naszej szkoły. Oddział 0 e rozwijał umiejętności muzyczne razem z klasą 2 g pod kierunkiem pani Anny Sonnberg. Dzieci z oddziału 0 f uczyły się wspólnie z klasą 2 f . Zajęcia prowadziła pani Beata Kordaczuk. Odział przedszkolny 0 g poznawał tajniki informatyki na zajęciach komputerowych razem z klasą 1e.
Po zajęciach w klasach uczestnicy spotkania zwiedzali placówkę. Mieli okazję obejrzeć stołówkę, świetlice i bibliotekę szkolną, a także wystawy prac uczniów naszej szkoły. Nie uszły uwadze małych gości przepiękne żaglowce namalowane przez starszych uczniów. W świetlicy niektórzy goście nie mogli oderwać się od gry w piłkarzyki. Nauczyciele w odwiedzanych miejscach odpowiadali na wszystkie pytania i wątpliwości maluchów.
Kolejna atrakcja, jaka czekała na przedszkolaków to przedstawienie teatralne Szewczyk Dratewka w wykonaniu dzieci z koła teatralnego „Ortoludki”. Przedstawienie przygotowała pani Alicja Bajurska.
Następnie pani wicedyrektor Ewelina Grzemska uroczyście ogłosiła wyniki konkursu plastycznego dla dzieci urodzonych w 2007 r. „Mam 6 lat i idę do szkoły”. Laureatom gratulujemy.
Po rozstrzygnięciu konkursu mali goście mieli możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami z naszej szkoły. Przedszkolaki stanęli dzielnie do następujących konkurencji:

  • prezentacja dowolnego wiersza lub piosenki
  • układanie puzzli z wizerunkiem budynku naszej szkoły
  • rozwiązywanie zagadek związanych tematycznie ze szkołą
  • rzuty woreczkami przez obręcz
  • układanie dużego żaglowca z przygotowanych elementów

Potyczkom przyglądały się pani burmistrz Elżbieta Rogala - Kończak i pani dyrektor Lucyna Oglęcka. Konkurencje prowadziły panie Joanna Cholawo i Anna Sonnberg. Za udział w potyczkach dzieci otrzymały dyplomy i słodki upominek. Ponadto każdy uczestnik spotkania otrzymał list od kolegi z klasy trzeciej oraz własnoręcznie zrobiony upominek od kolegi z klasy drugiej. Zarówno listy jak i upominki uczniowie „z dziewiątki” przygotowywali w szkole pod kierunkiem swoich wychowawców. Wychowawczynie grup biorących udział w potyczkach otrzymały na pamiątkę specjalne wydanie Czytadełka. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania wykonali wspólne zdjęcie. W spotkaniu pomagali wolontariusze naszej szkoły. Czas minął bardzo szybko. To było bardzo wesołe i miłe spotkanie.

[#7]  as, 31.05.2013 13:35 
   [II LO] Współpraca ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie

28 maja pomiędzy II LO w Rumi a Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie wydział zamiejscowy w Sopocie podpisane zostało porozumienie o wzajemnej współpracy. Z ramienia naszej szkoły umowę podpisała pani dyrektor Lucyna Oglęcka, SWPS w Sopocie reprezentował jej dziekan prof. dr hab. Bogdan Wojcieszke. W ramach ustaleń przyszłoroczna klasa Ia o profilu psychologiczno – pedagogicznym objęta zostanie patronatem sopockiej uczelni. Jej uczniowie uczestniczyć będą w bezpłatnych wykładach, warsztatach i spotkaniach psychologicznych „Sfery Młodzieży SOPOT”, które odbywać się będą na terenie obu szkół. Licealiści będą mieli okazję do rozmów z pracownikami socjalnymi i terapeutami, wizyt w placówkach zajmujących się wspieraniem uzależnionych, obserwacji zajęć z dziećmi w świetlicach terapeutycznych, udziału w akcjach wolontariatu oraz realizacji projektów naukowych. SWPS w Sopocie przewiduje także warsztaty dla rodziców i nauczycieli II LO. To już trzecia prestiżowa uczelnia Trójmiasta, z którą podejmuje współpracę nasza szkoła. Po Akademii Morskiej w Gdyni i Politechnice Gdańskiej, wiele sobie obiecujemy po zacieśniających się kontaktach ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie.

[#53]  as, 28.05.2013 15:26 
   [II LO] Sopocki Piknik Naukowy

W sobotę 25 maja 2013 roku uczniowie klas drugich pod opieką pań Justyny Szymańskiej i Marzenny Taube uczestniczyli w Sopockim Pikniku Naukowym w ramach trwającego XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. To ogromna impreza popularyzująca naukę, którego organizatorem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Przy pięknej pogodzie młodzież mogła zapoznać się z wieloma prezentacjami naukowymi, porozmawiać z naukowcami, wziąć udział w konkursach, obejrzeć wystawę fotograficzną „ 60 lat Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w badaniach morza”, mile spędzić sobotnie przedpołudnie.

Podczas zwiedzania licealiści oglądali pod mikroskopem różne stworzenia morskie, podziwiali podwodną roślinność i związane z gospodarką morską osiągnięcia polskich naukowców. Wrażenie robiło badanie zanieczyszczeń wód morskich.
Jednak ogólnie należałoby zaznaczyć sukcesy polskiej nauki, festiwal to udane przedsięwzięcie.

[#52]  as, 25.05.2013 15:21 
   [II LO] TARGI SZKÓŁ W RUMI

22 maja nasza szkoła uczestniczyła w pierwszych Targach Szkół w Rumi, przedsięwzięciu zaproponowanym przez miasto wszystkim rumskim gimnazjom oraz II LO, a mającym na celu promocję szkół. Kierowane było przede wszystkim do uczniów klas VI i ich rodziców, wybierających nową szkołę, ale także umożliwiało wymianę doświadczeń i możliwość obserwowania walorów swojej szkoły na tle innych. Zwiedzający mogli poznać ofertę programową rumskich szkół, ich osiągnięcia oraz proponowane zajęcia dodatkowe.

Nasza szkoła przygotowała stoisko z ulotkami i materiałami promocyjnymi oraz ciekawy program artystyczny promujący szkołę. Jak wszyscy uczestnicy targów, mieliśmy do dyspozycji jedynie 15 minut, w ciągu których mogliśmy przedstawić II LO. Zaprezentowaliśmy inscenizację reklamującą ofertę edukacyjną szkoły rozszerzoną od przyszłego roku: taniec, sporty obronne, kontakty interpersonalne, muzykę i śpiew. W tle na wielkim ekranie przewijała się prezentacja multimedialna, ukazująca historię szkoły, jej osiągnięcia oraz współpracę z Akademią Morską w Gdyni. Program był dynamiczny, widowiskowy i przykuwał uwagę widzów. Stanowił efekt współpracy zespołu ds. promocji szkoły, wielu nauczycieli i uczniów, dla których II LO w Rumi jest sprawą priorytetową.

Rumskim targom szkół przyglądali się przedstawiciele władz miasta. Obecni byli wiceburmistrz Marcin Fuchs i przewodniczący komisji oświaty Leszek Kiersznikiewicz. Obaj panowie zapowiedzieli przyszłoroczną kontynuację targów szkół w oparciu o zdobyte doświadczenie. To ciekawa inicjatywa, warta zwiększonego zainteresowania ofertą rumskich szkół.

[#49]  as, 22.05.2013 10:34 
   [II LO] Matura w II LO

Choć kasztany w tym roku mocno spóźnione, w naszej szkole trwają pisemne i ustne matury. Poza tegorocznymi absolwentami II LO przystąpiły do nich osoby, pragnące podwyższyć uzyskane wcześniej wyniki oraz skierowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Większość jako obowiązkowy język nowożytny wybrała angielski, tylko 16 % – niemiecki. Na egzaminy z przedmiotów dodatkowych zdecydowało się 70 % licealistów, z czego 42,9 % wybrało przedmioty na poziomie rozszerzonym a największym powodzeniem cieszył się język angielski, który wybrało 20 % maturzystów. Wśród przedmiotów dodatkowych największym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się:

  • geografia na poziomie podstawowym, którą wybrało 37 % absolwentów,
  • wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym – 31 %,
  • biologia na poziomie podstawowym – 25,7 %.

Co szczególnie cieszy, przybywa uczniów wybierających kilka przedmiotów dodatkowych,w tym:

  • 1 przedmiot wybrało 35 % uczniów,
  • 2 przedmioty – 22 %,
  • 3 przedmioty – 11 %,
  • 4 przedmioty – 1 uczennica.

Serdeczne życzenia do wszystkich maturzystów skierowała pani Burmistrz Miasta Rumi mgr inż. Elżbieta Rogala – Kończak, jej list został odczytany przed rozpoczęciem egzaminu. Ciepłe słowa otuchy przekazała pani dyrektor Lucyna Oglęcka, a członkowie komisji egzaminacyjnej obiecali trzymać kciuki.
Wobec takiego wsparcia sukces mamy zapewniony!

Powodzenia, Kochani!  

[#48]  as, 19.05.2013 10:30 
   [II LO] Pożegnanie maturzystów

26 kwietnia to dzień zakończenia nauki w naszej szkole dla tegorocznych abiturientów. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na którą przybyli:

  • Burmistrz Miasta Rumi pani mgr inż. Elżbieta Rogala - Kończak,
  • Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Rumi mgr Anna Czyżewska,
  • pracownicy naukowo – dydaktyczni Akademii Morskiej w Gdyni: dr inż. kpt. ż. w. prof. nadzw. AMG Jan Pawelski – jednocześnie nauczyciel nautyki elementami nawigacji w naszej szkole, dr Tadeusz Podoski
  • wykładowca fizyki doświadczalnej oraz dr Agata Cichocka – wykładowca integracji europejskiej,
  • Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania w Rumi, jednocześnie wychowawca klasy IIIa pan Leszek Kiersznikiewicz,
  • wychowawczyni klasy IIIb pani Aleksandra Andrachiewicz,
  • społeczność II LO,
  • rodzice,
  • abiturienci.

Uroczystość zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego i wprowadzenie sztandaru szkoły, na który trzecioklasiści złożyli ślubowanie przyrzekając, że będą przestrzegać praw i obowiązków absolwenta II LO w Rumi, głosząc jego dobre imię. Maturzyści byli gośćmi specjalnymi tej uroczystości, to dla nich młodsi koledzy pod kierunkiem pań Justyny Szymańskiej i Marzenny Taube przygotowali program artystyczny. Całość występów okraszona była humorystycznymi tekstami i utworami muzycznymi. Po raz ostatni śpiewała dla szkolnej społeczności nasza najlepsza wokalistka Dagmara Mikołajewska z IIIa.
Najwybitniejsi abiturienci otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, wśród nich na szczególne brawa zasłużyła Daria Papke z kl. IIIb, zdobywając najwyższą średnią ocen 5,0.

Następnie kolejni uczniowie odebrali świadectwa ukończenia nauki, nagrody książkowe oraz certyfikaty Akademii Morskiej w Gdyni potwierdzające udział w zajęciach akademickich z nautyki, fizyki doświadczalnej i integracji europejskiej. Najlepsi uczniowie szkoły zostali wyróżnieni stypendiami o charakterze motywacyjnym za osiągnięcia w nauce i reprezentowanie szkoły. Wicedyrektor Jacek Szyba wkładał każdemu na głowę tradycyjny biret. Ich podrzucenie wysoko do góry było symbolicznym rozstaniem ze szkołą.
Ten dzień był ważny także ze względu na ubiegłoroczną inicjatywę podjętą przez pana Leszka Kiersznikiewicza i ówczesną klasę IIa. Otóż zamiast kwiatów dla nauczycieli i drobiazgów dla odchodzących maturzystów, zebrani otrzymali karmę dla zwierząt, którą przekazano Fundacji „Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA!”. Z tego też powodu naszą uroczystość zaszczyciły wolontariuszki z kotem i psem, które wspaniale czuły się w towarzystwie młodzieży i pięknie pozowały do zdjęć.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni z łezką w oku obejrzeli prezentację multimedialną klasy IIIa, złożoną ze zdjęć ukazujących pobyt uczniów w II LO – naukę, wycieczki, uroczystości… Uczniowie sami nie wiedzieli – cieszyć się, czy smucić z powodu odejścia ze szkoły… Nie zabrakło, oczywiście, wypowiedzi i podziękowań abiturientów, Samorządu Uczniowskiego i Rodziców. Burmistrz Miasta Rumi pani Elżbieta Rogala – Kończak oraz pani dyrektor Lucyna Oglęcka przekazały młodzieży kilka ciepłych słów otuchy i życzenia połamania piór na maturze. To już za kilka dni. Powodzenia, Kochani, trzymamy za Was kciuki!

[#46]  as, 26.04.2013 10:11 

20 gru 2021 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 3.010.185  
stat4u
0,1914063