W dniu 18 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w szkoleniu I stopnia wolontariatu. Szkolenie prowadziła p. Justyna Knaak z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Kandydaci na wolontariuszy pracowali w grupach, tworzyli plakaty o tej tematyce. Podczas warsztatów rozmawiano na temat organizacji akcji charytatywnych z czym wiąże się np. organizacja kiermaszu, wystawy. Czas poświęcony na szkolenie zaowocował nabyciem nowych znajomości, zwiększył poczucie wspólnoty oraz podniósł umiejętności interpersonalne.
W dniu 10 listopada obchodziliśmy Dzień Niepodległości . W naszej szkole uczniowie pojawili się w strojach biało-czerwonych z kotylionami. Najlepiej wypadły w tej akcji klasy V B i VI A. Samorząd Uczniowski zorganizował kilka atrakcji historyczno-patriotycznych. Na długich przerwach w sali 145 odbywała się projekcja filmu dokumentalnego ,, Niepodległość”. Można było zrobić swoje zdjęcie w ,,Ramie Pamięci”. Z tej okazji skorzystali nie tylko uczniowie ale i nauczyciele. Jedna z uczestniczek przedsięwzięcia ,, Rama Pamięci” grała rolę Józefa Piłsudskiego dzięki czemu akcja przyciągnęła wielu uczniów. Uczniowie jednej z klas czwartych rozdawali biało-czerwone kokardki do przypięcia, aby każdy mógł okazać szacunek do barw narodowych. Mamy nadzieję, ze uczniowie zrozumieli i zapamiętają ważność historyczno-patriotyczną tego Święta dla wszystkich Polaków dużych i małych. Dziękujemy za udział w obchodach tej rocznicy
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej klasach 6c, 7b i 8e zostały przeprowadzone zajęcia promujące ekologiczny tryb życia. Porozmawialiśmy o tym co to jest globalne ocieplenie, czym jest nagroda Earthshot, oraz jaki w tym udział ma Książe William oraz David Attenborough. Na koniec zastanowiliśmy się co my możemy zrobić dla Ziemi i wykonaliśmy piękne plakaty w grupach. Ta lekcja z pewnością będzie miała wpływ na wzmocnienie świadomości młodych ludzi w ich udziale w zmienianiu świata na lepsze.
Spotkanie z lekturą w cale nie musi być nudne. O tym przekonali się uczniowie klasy 2 e w czasie omawiania ''Niesamowitych przygòd dziesięciu skarpetek'' Justyny Bednarek. Zadanie polegało na umieszczeniu w ozdobionych pudełkach ''skarbów'', które ściśle wiążą się z treścią lektury. Uczniowie poradzili sobie doskonale. Powstały piękne, kreatywne pudełka, przedmioty zrobione samodzielnie, własnoręcznie wykonane skarpety - bohaterki lektury. Celem takiej lekcji było wyzwolenie kreatywności dzieci oraz dbałość o mowę polską i poprawne wysławianie się. Sposób na lekturę okazał się dla dzieci wspaniałą przygodą. Wywołał podziw i wiele uśmiechów na twarzach o czym świadczą załączone zdjęcia. Taka propozycja omawiania lektury pojawiła się w klasie po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni.
[SP 9] W krainie książek - Cała Polska Czyta Dzieciom
W dniu 25 listopada klasy I-III będą świętowały Dzień Pluszowego Misia. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom uczniowie klasy IIe i IIIa zaprezentowali przedstawienie o pluszowym misiu, pt. „W krainie książek”. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wypożyczenie książek o misiach, które zostały pokazane podczas naszego spotkania. Mamy nadzieję, że w czwartek wszystkie pluszowe misie opuszczą swoje zaciszne pokoiki i przybędą wraz z uczniami do szkoły. W klasach zrobi się kolorowo i wesoło, a pluszowe maskotki będą towarzyszyć dzieciom w czasie przerw i lekcji. Ogłoszony został konkurs plastyczny na pracę o misiu przeznaczony dla uczniów z klas I-III.
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, a 25 października obchodzimy „Dzień Kundelka”. Tego dnia został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny „Mój przyjaciel pies”, który przeprowadzono wśród uczniów klas I – III. Motywem przewodnim prac plastycznych był czworonożny przyjaciel towarzyszący dzieciom każdego dnia. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na potrzeby zwierząt, poznanie zasad opieki nad psami i bezpiecznego zachowania się w obecności psów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy pięknych prac plastycznych. Pamiętajmy, by okazywać dobro zwierzętom przez cały rok.
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta Gala Podsumowująca I Edycję Międzyregionalnego Projektu Edukacyjnego "Bez Przedawnienia - Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej".
Naszą szkołę reprezentował Pan Krzysztof Murawski - nauczyciel historii i opiekun merytoryczny prac konkursowych, wraz z Jakubem Brunatem - laureatem konkursu filmowego, Wiktorią Smyl - zdobywczynią II miejsca w konkursie literackim i Natalie Wrzeszcz.
Gala rozpoczęła się od oficjalnych wystąpień władz samorządowych województwa pomorskiego oraz reprezentantów różnych środowisk patriotycznych. Następnie, wszyscy zgromadzeni wysłuchali koncertu wokalno-instrumentalnego pt. Chopin "... impresje". Po przerwie kawowej nastąpiło podsumowanie działań realizowanych w ramach projektu i wręczenie nagród, dyplomów oraz wyróżnień Laureatom i Uczestnikom Konkursów: literackiego, fotograficznego i filmowego "O czym szumią drzewa i mówią kamienia".
Jednym z ważniejszych punktów programu spotkania było oddanie hołdu bestialsko zamordowanym ofiarom Zbrodni Pomorskiej i Obławy Augustowskiej w ramach akcji #SzkołaPamięta.
Dziękujemy Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz pozostałym organizatorom za podjęcie się tak ważnego dla historii Pomorza tematu oraz za wspaniałe nagrody dla uczestników konkursu.
Tegoroczni maturzyści na zajęciach z historii i społeczeństwa zapoznawali się z życiem, działalnością oraz twórczością profesora Gerarda Labudy – historyka pracującego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jak mawiał o sobie „ja nie jestem Kaszubą z Poznania, a Kaszubą w Poznaniu”. Profesor Gerard Labuda urodził się w naszym powiecie wejherowskim (w Luzinie). Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości uczęszczał do gimnazjum klasycznego w Wejherowie. Lekcja odbyła się w ramach w ramach akcji #SzkołaPamięta organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie w trakcie lekcji mieli okazję pracować m.in. z kopią świadectwa Pana Profesora z wejherowskiego gimnazjum oraz innymi źródłami historycznymi wyszukując w nich najważniejszych informacji o mediewiście.