Aktualności - rok szkolny 2022 / 2023
 
   [SP 9] [II LO] Uratuj Życie! AED! ZBIÓRKA SZKOLNA

Szanowni Państwo

Wychodząc na przeciw inicjatywie rodziców klasy 1E Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi chciałbym Państwa zachęcić do wsparcia zbiórki pieniężnej na zakup defibrylatora AED. Jest to małe przenośne urządzenie wykorzystywane do udzielenia pomocy w przypadku zatrzymania krążenia serca.

Użycie defibrylatora AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 do 75 procent. Urządzenie jest proste w obsłudze. Po włączeniu samo analizuje sytuację i wydaje polecenia osobie ratującej. Ratowanemu wystarczy przykleić elektrody we wskazanych przez AED miejscach. Użytkownik nie musi się zastanawiać się nad tym, czy uruchomić je, czy nie. AED może być również wykorzystane u osoby nieprzytomnej, z zachowaną akcją serca. Wówczas będzie monitorowało rytm i w razie zatrzymania krążenia lub wystąpienia rytmu defibrylacyjnego poinformuje o tym osobę udzielającą pierwszej pomocy.

Umieszczenie defibrylatora AED na terenie ZSO w Rumi, umożliwi użycie go w każdej sytuacji zagrażającej życiu człowieka, zanim przyjedzie wykwalifikowana pomoc medyczna. Jak kruche jest życie ludzkie, przekonujemy się dopiero wówczas, gdy znajdujemy się w sytuacji, kiedy możemy je stracić. Żyjemy w ciągłym biegu, stresie, nerwach, narażeni na wiele chorób cywilizacyjnych, których nie jesteśmy świadomi. Tak naprawdę, nie znamy pory dnia, ani godziny, kiedy możemy walczyć z czasem, a każdy oddech, każda chwila może okazać się zbawienna.

Osobiście mam nadzieję, że nie zajdzie potrzeba użycia urządzenia. Ale gdyby było potrzebne ... możemy uratować czyjeś życie. Na zakup urządzenia potrzebujemy zebrać 7000 zł, prosimy Państwa o wsparcie. Liczy się każda złotówka.

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć zbiórkę proszę o wpłatę przelewem na konto Rady Rodziców:
Alior Bank 34 2490 0005 0000 4000 8589 6615;
koniecznie z dopiskiem "AED"

Nie bądź obojętny. URATUJ ŻYCIE !!!

Z wyrazami szacunku
Daniel Hadam

[#3032]  dh, 01.12.2022 22:35 
   [SP 9] NOCOWANKA – Podsumowanie Dnia Czwartaka

Ważnym wydarzeniem w życiu każdego ucznia czwartej klasy naszej szkoły jest udział w Dniu Czwartaka. W tym roku podsumowanie tego dnia odbyło się w szczególnych okolicznościach. Uczniowie klas 4 mieli możliwość wzięcia udziału w "nocowance" organizowanej przez Samorząd Szkolny i jego Opiekunkę - Panią Teresę Brunath. Z 18 na 19 listopada czwartoklasiści spędzili pełną wrażeń noc w szkole. Wzięli udział w podchodach, rozwiązywali zagadki, bawili się na dyskotece i wspólnie oglądali filmy, a co najważniejsze świetnie się bawili. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czekają na kolejną okazję do spędzenia nocy w szkole.

Teresa Brunath

[#3048]  jk, 30.11.2022 14:04 
   [SP 9] VIII Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej

Uczennice naszej szkoły wzięły udział w VIII Pomorskim Festiwalu Piosenki Marynistycznej Marina 2022 w Kobylnicy. Amelia Dziewit z kl.7a zajęła 3 miejsce w kategorii solista, a zespół Sea Girls wyśpiewał 2 miejsce. Skład zespołu: Emilia Szmigielska kl.6d, Roksana Zygmanowska kl.6d, Alicja Baniel kl.7a, Amelia Dziewit kl.7a, Anna Rymon- Lipińska kl.7a. Dziewczyny przywiozły piękne statuetki oraz wygrały zaproszenie do nagrania piosenki w profesjonalnym studio nagrań. Serdecznie gratulujemy!

Przejdź do galerii  piosenka marynistyczna

Ewa Szmidt

[#3046]  jk, 30.11.2022 09:29 
   [SP 9] „Grajmy Panu” – fletowe kolędowanie”

Miło nam poinformować, że troje uczniów z naszej szkoły: Iga i Mikołaj Przytarscy oraz Natalia Chabel z klasy 6d dostało się do kolejnego etapu XII Wojewódzkiego konkursu gry na flecie prostym „Grajmy Panu” – fletowe kolędowanie” 2022.

Trzymajmy za nich kciuki już 5 grudnia!

Ewa Szmidt

[#3045]  jk, 30.11.2022 09:27 
   [SP 9] I etap Szkolnej Ligi Historycznej

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej (klasy IV-VIII) na I etap Szkolnej Ligi Historycznej (2 edycja). Tematem I etapu będzie postać Wojciecha Korfantego. Kiedy? 5 grudnia, g. 16:30 Gdzie? Sala 203 Co będzie na teście? Zajrzyj na stronę: Test

Krzysztof Murawski Maciej Klamrowski

[#3044]  jk, 30.11.2022 09:23 
   [SP 9] PROTECT THE ENVIRONMENT

W minionym tygodniu uczniowie klas 3a i 3b podczas lekcji języka angielskiego poznawali słownictwo związane z ochroną środowiska. Rozmawialiśmy też na temat sposobów, w jaki uczniowie mogą dbać o nasza planetę. Efektem końcowym zajęć były kreatywne i pouczające plakaty uczniów.

Przejdź do galerii  PROTECT THE ENVIRONMENT

Alicja Januszewska

[#3043]  jk, 30.11.2022 09:18 
   [SP 9] Andrzejki w Ia

Andrzejki to magiczny wieczór, który co roku obchodzony jest w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja. Uczniowie klasy Ia mieli przyjemność zaznajomić się z tradycjami andrzejkowymi, opartymi na przekazach ludowych.


Nie mogło zabraknąć wróżb: tradycyjne lanie wosku, zabawy z butami, kręcenie butelką, karteczki z marzeniami i wiele innych. Dzieci z humorem i z przymrużeniem oka przyjmowały wróżby. O odpowiednią atmosferę zadbali rodzice przygotowując słodki poczęstunek i owoce.

Przejdź do galerii  Andrzejki

Iwona Maćkowiak

[#3042]  im, 29.11.2022 21:30 
   [SP 9] Góra grosza

Wolontariat szkolny ogłasza zbiórkę pieniędzy w ramach akcji "Góra grosza". Pieniążki będą zbierane w dniach 12-13 grudnia. Gospodarze klas mogą też przekazywać zebrane pieniążki do sali 145. 

[#3040]  jk, 28.11.2022 13:28 
   [SP 9] Światowy Dzień Pluszowego Misia
[#3047]  al, 28.11.2022 10:34 
   [SP 9] Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki, aby wspólnie świętować. W szkole zrobiło się wesoło, kolorowo i „misiowo”. Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach.Z tej okazji zorganizowano spotkanie podczas, którego uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez p. Iwonę Maćkowiak. Dzięki tej prezentacji dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat niedźwiedzia brunatnego oraz skąd wzięło się to święto?


Podczas spotkania uczniowie wysłuchali kilku opowiadań o niedźwiedziach. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom uczniowie klasy IV a- Ania K, Martyna B i Kacper K oraz nauczycielka p. Helena Bielicka przeczytali fragmenty opowiadania „Dziadek i niedźwiadek” oraz fragmenty książek o przygodach Misia Paddingtona, Uszatka i Kubusia Puchatka.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie przygotowane przez panie Ewę Kaczmarską - Kosyk, Martynę Świerczyńską i Iwonę Maćkowiak oraz uczniów klasy Ia i IIIe. Główny bohater niedźwiadek Krzyś wyruszył na poszukiwanie przyjaciół.

Dzięki tej inscenizacji dzieci zrozumiały, że przyjaźń jest więzią opierającą się na wzajemnej sympatii i zaufaniu. Jest też warunkiem istnienia prawdziwej miłości i jej najtrwalszą podstawą. Liczy się tylko to co ma serce do powiedzenia.

Przejdź do galerii  M3

Podczas uroczystości odbył się także konkurs wiedzy o misiach przygotowany przez opiekunów Małego Samorządu Uczniowskiego p. Wiolettę Peck-Stypułkowską i Jolantę Rafalską. Na zakończenie spotkania uczniowie zatańczyli wspólny taniec z misiami. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Czy święto Misia jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Ten dzień to zarówno zabawa z pluszowym misiem, jak również nauka odpowiedzialności, przyjaźni i troski oraz budowanie życzliwych relacji międzyludzkich. Dziękujemy p. kierownikowi Piotrowi i p. konserwatorom oraz Rodzicom za udział w przygotowaniu tej uroczystości Dnia Pluszowego Misia 😊

Ewa Kaczmarska - Kosyk, Martyna Świerczyńska, Wioletta Peck-Stypułkowska

Helena Bielicka, Jolanta Rafalska, Iwona Maćkowiak

[#3039]  im, 27.11.2022 14:52 

20 gru 2021 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 2.764.652  
stat4u
0,203125