[SP 9] Konkurs z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole został zorganizowany konkurs na plakat upamiętniający Niezłomnych. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były pierwsze słowa wiersza Zbigniewa Herberta “Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”. Celem konkursu było uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944–1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat ich wysiłku w walce z sowietyzacją Polski.
Organizatorzy otrzymali 30 bardzo dobrych prac ze szkoły podstawowej oraz liceum, z których wyłonili 9 laureatów. Dyplomy oraz nagrody na ręce zwycięzców przekazał dyrektor ZSO – Pan Daniel Hadam. Prace nagrodzonych uczniów można było podziwiać na specjalnej wystawie zorganizowanej w głównym holu szkoły.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy!
Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku za okazane wsparcie oraz objęcie konkursu swoim patronatem.
Drukowanie 3D staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, polega ono na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Na zajęciach informatyki uczniowie dowiedzieli się, co to jest druk 3D i samodzielnie przetestowali działanie drukarki 3D.
Dnia 16 marca 2023r. odbył się w MDK „Dworek pod Lipami” w Rumi, finał XXIV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego z cyklu „Hej Kaszuby, jak Wy cudne…”, którego organizatorami jest Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego w Rumi.
Ideą konkursu jest, jak najszersze propagowanie tematyki związanej z naszym regionem kaszubskim. W tym roku konkurs nosił tytuł „Niezapomniane zakątki Kaszub”. Z klas I-III przekazaliśmy, według regulaminu, po 5 prac z każdego poziomu wiekowego.
Ogromny sukces odnieśli nasi uczniowie:
I miejsce zajęła Alicja Smolarczyk - klasa IIa
II miejsce zajął Maksymilian Smolarczyk- klasa IIa
Dnia 22 marca 2023 r. klasy młodsze na sportowo powitały nadejście wiosny. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – „Żaby i Bociany”. Pod okiem nauczycieli, a także rodziców przygotowali wcześniej stroje, rekwizyty, które miały odróżniać obie drużyny.
W wyznaczonym dniu „zwierzątka” spotkały się na dużej sali gimnastycznej, aby w zdrowej rywalizacji wygrać przewodnictwo na wiosennej łące w roku 2023. Nad „Bocianami i Żabami” czuwali: „Wiosenka” , „Czerwony Kapturek”, „Wilk” oraz nauczyciele. Zabawę dzieci rozpoczęły wspólnym śpiewem i powitaniem Wiosny.
Następnie rozpoczął się prawdziwy turniej „Żaby kontra Bociany”. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności w następujących konkurencjach: „kreci tunel”, „żabie skoki”, „bieg w kaloszach ”, „jazda na hulajnodze”, „bieg z jajkiem”, „omijanie kałuż” i w wielu innych potyczkach. Doping swoich drużyn był tak ogromny, że oba zespoły do samego końca walczyły o zwycięstwo. Po podliczeniu punktów okazało się, że był remis. Na zakończenie rywalizacji, Bociany i Żaby zatańczyły w zgodzie taniec, bo wspólnie będą panować na wiosennej łące.
Turniej przebiegał w bardzo życzliwej i miłej atmosferze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, ponieważ każdy brał udział w zabawie. Dziękujemy wszystkim Nauczycielom klas I-III za pomoc w organizacji turnieju oraz w utrzymaniu bezpieczeństwa podczas zabawy. Dziękujemy również Wiosence Małgosi z klasy IVa z LO.
21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa. Nasza klasa 2 c również postanowiła zintegrować się tego dnia z osobami zmagającymi się z wadą genetyczną dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Oj, jak bardzo radujemy się, że Pierwszy Dzień Wiosny, 21 marca, to nie tylko data w kalendarzu w tym roku. Tego dnia poczuliśmy prawdziwy powiew wiosny… A na dodatek postanowiliśmy zrobić psikusa szkole :) , bo był to dzień bez plecaka i zapakowaliśmy książki i piórniki do przeróżnych „nieplecakowych” rzeczy. Były walizki, torebki mamy, torby do laptopa, sportowe, a nawet pudełko od pizzy. Jednak pod koniec zajęć zgodnie byliśmy wdzięczni za wynalezienie plecaka :)
W ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny W dniach 17/18 marca wolontariat szkolny realizował przedsięwzięcie "Młodzież dla Ukrainy”. Celem projektu była integracja uczniów polskich i ukraińskich z naszej szkoły. Podczas nocnego spotkania uczestnicy układali puzzle Polski i Ukrainy, śpiewali alfabet kaszubski. W czasie zabawy nawzajem poznawali słowa ukraińskie i polskie.
W ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty teatralne dla młodzieży pod tytułem "Poznaj-My się" Głównym celem było zwiększenie świadomości międzykulturowej dzieci i młodzieży, a także działania promujące kulturę ukraińską.
W sobotę 25 marca uczeń klasy Ia Borys Czerwonko zajął I miejsce w XXV Otwartym Szachowym Turnieju Kopernikowskim w Kartuzach organizowanym na cześć urodzin Mikołaja Kopernika.
Do rywalizacji w grupie wiekowej Borysa stanęło łącznie 47 uczestników. Młodzi szachiści grali tempem 15 minut na zawodnika na dystansie 7 rund. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Wśród chłopców najlepszy okazał się Borys. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.