Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Makieta wsi słowińskiej

Takie piękne prace powstają podczas lekcji języka kaszubskiego. Makieta wsi słowińskiej została wykonana przez uczniów klas II i III, a inspiracją była wycieczka do Swołowa - wsi słowińskiej położonej niedaleko Słupska. Mieliśmy okazję zobaczyć tam charakterystyczne dla naszego regionu domy szachulcowe. Wiemy jak je konstruowano, kto w nich mieszkał i jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Pomorza. Spostrzeżenia uczniów zostały przedstawione w formie przestrzennej. 

Przejdź do galerii  Makieta

Edyta Jankowska-Giermek

[#2098]  egi, 05.06.2019 13:49 
   Finał konkursu Rodnô Mòwa - sukces Ani

W dniach 1 i 2 czerwca w Chmielnie odbył się finał 48 Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej Rodnô Mòwa. Naszą szkołę i powiat wejherowski reprezentowała Ania, uczennica klasy III b. Również rym razem Ania stanęła na podium zdobyjąc III miejsce spośród wszystkich dzieci z całych Kaszub, biorących udział w konkursie, w kategorii klas I - III. Ania dostała się do finału drogą eliminacji miejskich i powiatowych spośród około 40 uczestników. To wielki sukces i wilekie wyróżnienie dla naszej szkoły!

 GRATULUJEMY!!!

Przejdź do galerii  Finał Rodnô Mòwa

Edyta Jankowska-Giermek

[#2095]  egi, 02.06.2019 11:11 
   Wycieczka Lębork-Swołowo-Krzemienica

W sobotę, 25 maja, udaliśmy się na ostatnią już w tym roku wycieczkę w ramach zajęć języka kaszubskiego. Jak zawsze było wiele nauki i moc atrakcji! Naszą podróż rozpoczęła wizyta w Lęborku. Widzieliśmy stare baszty (wnętrze jednej z nich mogliśmy nawet zwiedzić), pozostałości murów obronnych miasta, piękne budowle krzyżackie i kościoły. W muzeum lęborskim pani przewodnik opowiedziała nam o historii miasta i naszego regionu. Poznaliśmy również postać Paula Nipkova, urodzonego w Lęborku wynalazcy telewizji. Następnym punktem programu była wizyta w malowniczej wsi położonej niedaleko Słupska - Swołowie. Wieś nazywana jest "krainą w kratę" ze względu na licznie znajdujące się na jej terenie stare domy szachulcowe, charakterystyczne dla architektury pomorskiej. W Swołowie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych na temat wełny i wyrobu tkanin wełnianych, a później sami mogliśmy spróbować sztuki tkackiej, robiąc kolorowe krajki. Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do pasieki pszczół "Wędrowna Barć" w Krzemienicy, gdzie uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej zielonej lekcji o pszczołach, degustowaliśmy miód, przymierzaliśmy prawdziwe kapelusze pszczelarza i podglądaliśmy życie pszczół w szklanym ulu.

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2089]  egi, 25.05.2019 21:18 
   Etnofilologia Kaszubska w "dziewiątce"

Przez cały rok szkolny studenci kierunku Etnofilologia Kaszubska Uniwersytetu Gdańskiego - Agata, Szymon i Gracjan poznawali tajniki zawodu nauczyciela. W I semestrze obserwowali lekcje prowadzone przez naszą panią, a po feriach zimowych mogli już spróbować swoich sił wcielając się w rolę nauczycieli. Zajęcia przygotowane przez studentów były bardzo ciekawe i wesołe, a przy okazji zabawy poznaliśmy bardzo dużo nowych kaszubskich słów. Dziękujemy!

 

Przejdź do galerii  Etnofilologia kaszubska w

Edyta Jankowska-Giermek

[#2090]  egi, 24.05.2019 21:35 
   Konkurs Rodnô Mòwa-finał

Dnia 16 maja w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbyły się powiatowe eliminacje 48 konkursu prozy i poezji kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Ania z klasy IIIb oraz Julia z klasy VIIb. Konkurs zakończył się wielkim sukcesem dla "dziewiątki". Ania okazała się być najlepszą recytatorką w powiecie, zajmując I miejsce w kategorii klas I-III. Julia zdobyła miejsce II kategorii klas VII, VIII i gimnazjów.

Gratulujemy!!!

Ania będzie reprezentować powiat wejherowski podczas wielkiego finału konkursu Rodnô Mòwa, który odbędzie się 1 i 2 czerwca w Chmielnie.

To wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły!

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2083]  egi, 16.05.2019 19:27 
   Pùrtk

Kaszuby to bogactwo podań i legend. Możemy przekonać się o tym podczas zajęć języka kaszubskiego. Na ostatnich zajęciach czytaliśmy legendy związane z pùrtkiem - kaszubskim chochlikiem. Pùrtk to czarna postać z rogami na głowie, diabelskim ogonem, oczami czarnymi jak węgle i wężami zamiast języka. Wyglądał trochę strasznie, ale za to nie grzyszył mądrością. Według legend, Kaszubi zawsze byli w stanie go przechytrzyć. Na podstawie tekstów podań kaszubskich stworzyliśmy wspólnie nasze wyobrażenie pùrtka.

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2082]  egi, 15.05.2019 19:19 
   Konkurs Rodnô Mòwa-eliminacje miejskie

Uczniowie uczęszczający na język kaszubski uczestniczyli w 48 edycji konkursu prozy i poezji kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Eliminacje miejskie zakończyły się sukcesem naszej szkoły. W kategorii klas I-III Ania, uczennica klasy IIIb, zdobyła I miejsce, natomiast uczennica klasy IIb, Marysia zajęła III miejsce. W kategorii klas VII, VIII i gimnazjów Julia z klasy VIIb otrzymała główną nagrodę. Ania i Julia będą reprezentować nasze miasto podczas eliminacji powiatowych w Wejherowie.

Gratulujemy!!!

 

Edyta Jankowska-Giermek

 

[#2081]  egi, 09.05.2019 19:11 
   Kaszubska sztuka na Jastrë

Jastrë to po kaszubsku Wielkanoc. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, dzieci uczęszczające na lekcje języka kaszubskiego mogły uczestniczyć w rodzinnych warsztatach zorganizowanych w naszej szkole. Wspólnie z rodzicami wykonaliśmy ozdoby świąteczne, które pozwolą nam udekorować nasze domy na Święta. Poznaliśmy również wiele ciekawych słów i zwyczajów związanych z Wielkanocą i nowoczesną sztukę na Kaszubach, którą zaprezentował nasz gość, pani Angelika Szulfer. Pod jej kierunkiem ozdobiliśmy koszulki i torby. Inspiracją był dla nas haft kaszubski.

 

Przejdź do galerii  Kaszubska sztuka na Jastrë-warsztaty

Edyta Jankowska-Giermek

[#2080]  egi, 06.04.2019 19:02 
   Historia regionu w muzeum

Lekcje historii i kultury regionu w tym roku realizowane są w klasie V. Uczęszcza na nie uczeń klasy Vg, Dawid. W ramach zajęć, wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 z Rumi, został zorganizowany wyjazd do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych dotyczących czasów powojennych na Kaszubach. Poznali również sylwetkę patrona roku 2019 - pisarza, muzyka i działacza kaszubskiego, pana Jana Trepczyka, założyciela wejherowskiego muzeum. Ciekawą formą zajęć był udział w warsztatach literackich.

Przejdź do galerii  Historia regionu w muzeum

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#2079]  egi, 04.04.2019 18:54 
   Studenci na naszych lekcjach

Przez cały rok szkolny studenci Uniwersytetu Gdańskiego z kierunku Etnofilologia Kaszubska odbywają swoje praktyki. Celem ich zajęć jest poznanie tajników pracy nauczyciela i przygotowanie się do tego zawodu. W pierwszym semetrze obserwowali nasze lekcje, a teraz prowadzą już własne zajęcia pod okiem pani Edyty, naszej nauczycielki języka kaszubskiego. Nasi studenci - Agata, Szymon i Gracjan - bardzo się starają, aby lekcje były ciekawe. Trzymamy za nich kciuki!

 

Edyta Jankowska-Giermek

 

 

[#2078]  egi, 29.03.2019 18:48 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.639.127  
stat4u