Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Wycieczka do Krokowej, Żarnowca i Gniewina

W sobotę, 9 czerwca, uczestniczyliśmy w ostatniej już w tym roku wycieczce zorganizowanej w ramach zajęć języka kaszubskiego. Pierwszym punktem naszej wyprawy był zamek w Krokowej. Mieliśmy okazję zwiedzić jego piękne wnętrza i obejrzeć zgromadzone tam eksponaty. Poznaliśmy też historię rodu pomorskiego von Krokow, który dawniej zamieszkiwał zamek, oraz legendy związane z tym miejscem. Następnie udaliśmy się do klasztoru sióstr Benedyktynek w Żarnowcu. Poznaliśmy tam historię powstania haftu kaszubskiego oraz odwiedziliśmy skarbiec klasztorny, w którym znajdują się zabytkowe księgi i piękne ornaty, haftowane przez siostry cysterki. Na zakończenie naszej wycieczki pojechaliśmy do Gniewina. Tam oglądaliśmy wystawę prac pomorskich artystów i wdrapaliśmy się na wieżę widokową "Kaszubskie Oko", z której podziwialiśmy piękno naszego regionu. Na zakończenie czekało na nas jeszcze wiele atrakcji - olbrzymie figury Stolemów, czyli postaci z legend kaszubskich, ognisko i pieczenie kiełbasek oraz rozgrywki w mini golfa. Wycieczka była bardzo udana, wiele się nauczyliśmy i pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów.

Przejdź do galerii  Krokowa-Żarnowiec-Gniewino
[#1852]  egi, 09.06.2018 15:36 
   Wycieczka do Sławutowa

W sobotę, 12 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Osady Średniowiecznej w Sławutowie, na nordzie Kaszub. To urokliwe miejsce pozwoliło nam cofnąć się w czasie i poznać trochę historii naszego regionu. Poznaliśmy życie naszych przodków, Słowian, zamieszkujących ziemie kaszubskie ok. 1000 lat temu. Na kilka godzin zamieniliśmy się w słowiańskie plemiona Wieletów i Obodrytów. Na początku naszej przygody uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych rozgrywkach zręcznościowych, przy okazji poznając życie i zwyczaje dawnych Pomorzan. Dowiedzieliśmy jak radzono sobie na morzu, na bagnach, w lasach, czy podczas toczonych walk. Poznaliśmy również dawne zwyczaje i wierzenia słowiańskie. Podczas zwiedzanie osady mogliśmy wejść do każdej chaty, gdzie pokazano nam średniowieczne narzędzia i opowiedziano o życiu w tamtych czasach. Dowiedzieliśmy się jak lepiono naczynia z gliny, jak szyto ubranie, jak leczono ludzi i zwierzęta. Poznaliśmy różnorodne narzędzia: starodawne wiertła, toczek do gliny, tokarnię, krosna, włócznie, dzidy czy topory. Poznaliśmy największy skarb Kaszub, czyli bursztyn i uczestniczyliśmy w warsztatach jego obróbki korzystając z oryginalnego narzędzia - drajli - zrekonstruowanego z tamtych czasów. Każdy znas zrobił bursztynowy naszyjnik lub bransoletkę! Wykonaliśmy również samodzielnie podpłomyki, który mogliśmy degustować. Na zakończenie naszej wyprawy czekały na nas jeszcze dwie niespodzianki - zagroda ze zwierzętami i ognisko z kiełbaskami. Wyprawa w czasy średniowiecza na Pomorzu była wspaniała!

Przejdź do galerii  Wycieczka do Sławutowa

 

Edyta Jankowska-Giermek

[#1824]  egi, 12.05.2018 16:32 
   Wycieczka do Brus i Tuchlina

W sobotę, 28 kwietnia, mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach w ramach lekcji języka kaszubskiego. Udaliśmy się do Chaty Kaszubskiej w Brusach-Jagliach, gdzie poznaliśmy twórczość Józefa Chełmowskiego - kaszubskiego artysty ludowego. Zwiedziliśmy jego dom oraz stworzyliśmy samodzielnie anioły na podstawie prac artysty. W Brusach wzięliśmy rónież udział w warsztatach regionalnych "Kapuściana przygoda". Poznaliśmy wiele ciekawych  przysłów kaszubskich związanych z pracą Kaszubów, samodzielnie poszatkowaliśmy i ukisiliśmy kapustę. Na zakończenie była degustacja kapuścianych przysmaków. W drodze powrotnej udalismy się do parku edukacyjnego "Kaszubskie ZOO w Tuchlinie. Czekało tam na nas mnóstwo ciekawych zwierząt, które mogliśmy dotykać i głaskać. Poznaliśmy kaszubskie nazwy egzotycznych zwierząt. 

 

Przejdź do galerii  Wycieczka do Brus i Tuchlina

Edyta Jankowska-Giermek

[#1807]  egi, 28.04.2018 20:23 
   Konkurs Rodnô Mòwa - etap powiatowy

Dnia 25 kwietnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się etap powiatowy konkursu recytatorskiego prozy i poezji kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które wygrały etap miejski: Julia Damaszke z kl. VIb, Pola Gohr z kl. IIIi oraz Anna Rymon-Lipińska z kl. IIb

Również tym razem "dziewiątka" odniosła ogromny sukces

Uczennica Pola Gohr zdobyła II miejsce w powiecie

Anna Rymon-Lipińska otrzymała wyróżnienie

 

GRATULUJEMY!!!

Przejdź do galerii  Konkurs Rodnô Mòwa - etap powiatowy

Edyta Jankowska-Giermek

[#1819]  egi, 25.04.2018 00:07 
   Bogata kultura naszego regionu

Ścinanie kani, palenie Sztrómana, pokłon feretronów czy Pòlterabend to tylko niektóre ciekawe zwyczaje w kulturze naszego regionu. Mieliśmy okazję poznać je podczas naszego drugiego wyjazdu do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w ramach lekcji "Historii i kultury Kaszubów" realizowanych w tym roku w klasie VI. Dowiedzieliśmy się również, że na Kaszubach żyły kiedyś czarownice, smoki i stolemy - na ich temat krąży wiele legend i podań ludowych. Nie zabrakło też trochę opowieści mrożących krew w żyłach na temat kaszubskich strachów - wieszczich i ópi.

 

Przejdź do galerii  Bogata kultura naszego regionu

Edyta Jankowska-Giermek

[#1817]  egi, 14.04.2018 23:46 
   Konkurs Rodnô Mòwa - etap miejski

Dnia 13 kwietnia odbył się miejski etap konkursu recytatorskiego prozy i poezji kaszubskiej Rodnô Mòwa, w którym wzięły udział cztery uczennice uczęszczające na lekcje języka kaszubskiego: Alicja Brozio z kl. Ie, Anna Rymon-Lipińska z kl. IIb, Pola Gohr z kl. IIIi oraz Julia Damaszke z kl. VIb. Nasza szkoła odniosła wielki sukces w Rumi

W kategorii klas I-III

Anna Rymon-Lipińska zajęła I miejsce

Pola Gohr - II miejsce

 

W kategorii klas IV-VI

Julia Damaszke zajęła I miejsce

Naszym uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie powiatowym!!!

 

Przejdź do galerii  Konkurs Rodnô Mòwa - etap miejski

Edyta Jankowska-Giermek

[#1818]  egi, 13.04.2018 23:58 
   Zymk!

Przyszła wiosna,czyli zymk. Na lekcjach j.kaszubskiego uczymy się nazywać zwiastuny wiosny, opisujemy wiosenną pogodę i tworzymy piękne prace plastyczne. Oto nasz bocian - bòcón, motylek - mòtilk, ptaszek - ptôszk, kwiatek - kwiôtuszk, jaskółka - jaskùleczka, biedronka - lëtewka, żaba, pszczoła

 

Przejdź do galerii  Zymk!

Edyta Jankowska-Giermek

[#1823]  egi, 06.04.2018 14:38 
   Kaszubskie warsztaty muzyczne

Dnia 24 marca w naszej szkole zostały przeprowadzone kaszubskie warsztaty muzyczne dla dzieci uczących się języka kaszubskiego oraz ich rodziców. Warsztaty poprowadził pan Rafał Rompca, lider zespołu Fucus z Wejherowa. Zespół specjalizuje się w muzyce folk, nawiązującej do tradycji morskich. Wszystkie teksty piosenek pisane są w języku kaszubskim. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać tradycyjne pieśni kaszubskie we współczesnych aranżancjach, nauczyliśmy się niektórych z nich i sami próbowaliśmy swoich sił podczas tworzenia kaszubskiego tekstu popularnej piosenki "Despacito". Było przy tym dużo zabawy i śmiechu, a przede wszystkim zabawa językiem kaszubskim i wspaniała integracja całej grupy. W drugiej części spotkania wysłuchaliśmy koncertu współczesnej muzyki kaszubskiej, przygotowanego przez członków zespołu. Podczas koncertu chętne dzieci mogły dekorować gliniane naczynia. 

 

Przejdź do galerii  Współczesna muzyka regionu

Edyta Jankowska-Giermek

[#1822]  egi, 24.03.2018 14:12 
   Kaszubski rybak

Gra "Kaszubski Rybak" uczy, bawi i wywołuje wiele pozytywnych emocji. Uwielbiamy w nią grać podczas naszych zajęć! Dzięki niej poznajemy nazwy ryb po kaszubsku, dowiadujemy się jak wygląda praca rybaka, uczymy się nazw sieci, poznajemy duchy z kaszubskiej mitologii oraz nazwy zjawisk atmosferycznych na morzu. Czy wiecie, że grę stworzyła dla nas nasza pani od j.kaszubskiego?

 

Przejdź do galerii  Kaszubski rybak

Edyta Jankowska-Giermek

[#1812]  egi, 20.03.2018 23:20 
   Kaszubski mecz w Ergo Arenie

Dnia 16 marca kibicowaliśmy pomorskiej drużynie podczas meczu, który miał miejsce w Ergo Arenie w Gdańsku. Udział w rozgrywkach siatkarskich pomiędzy drużynami Trefl Gdańsk i Cuprum Lubin zawdzięczamy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz Stowarzyszeniu Trefl Pomorze, które zorganizowały wyjazd na to wydarzenie dla dzieci uczących się języka kaszubskiego. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie plastycznym "Aktywne Kaszuby". Podczas meczu była fantastyczna atmosfera, a dzięki wspaniałemu dopingowi "nasza" drużyna wygrała. Okazało się również, że pobiliśmy rekord frekwencji - na trybunach było ponad 7 tysięcy dzieci, które uczą się mówić po kaszubsku. Cały mecz był prowadzony również w tym języku. Wydarzenie było transmitowane w telewizji Polsat. 

 

 

Przejdź do galerii  Kaszubski mecz w Ergo Arenie

Edyta Jankowska-Giermek

 

 

[#1809]  egi, 16.03.2018 22:25 

22-02-2023 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
6.639.907  
stat4u