Już za nami Pikinik Ekologiczny wspierający naszych ODYSEUSZY. Przygotowano moc atrakcji. Były występy taneczne i wokalne, prezentacja Szkolnej Orkiestry Rozrywkowej, zabawy sportowe oraz pokaz mody ekologicznej. Pogoda dopisała, a uczniowie i nauczyciele wykazali się fantastyczną inwencją twórczą w zakresie kreacji mody z surowców wtórnych. Dużą popularnością wśród dzieci cieszyło rodzinne malowanie obrazów o tematyce ekologicznej, dmuchańce oraz stoiska promocyjne. Dodatkowo w strefie czytelnika odbyła się akcja "Podaruj książce drugie życie". Przeprowadzono zbiórkę elektrośmieci, a Ekobohaterowie klas I zaprezentowali plakaty o segregacji odpadów. Rodzice przygotowali pyszne ciasta, nauczyciele gofry, a stołówka szkolna wyśmienitą grochówkę.
Wszystkim uczestnikom, sponsorom, Radzie Rodziców, nauczycielom i pracownikom szkoły dziękujemy za ogrom pracy włożony w przygotowanie i przeprowadzenie pikniku. Dziękujemy, że byliście z nami i za wsparcie naszych ODYSEUSZY! Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia.
W imieniu całej społeczności szkolnej zapraszam na PIKNIK EKOLOGICZNY, który odbędzie się na terenie szkoły 20 maja 2023 roku,
w godzinach od 9.00 do 12.00. W programie imprezy zaplanowaliśmy:
ekologiczną olimpiadę sportową - konkurencje sportowe dla najmłodszych, z wykorzystaniem surowców wtórnych;
pokaz ekologicznej mody - najnowsza kolekcja strojów z recyklingu;
ekologiczne eksperymenty;
ekologia w malarstwie - rodzinne malowanie o tematyce ekologicznej;
pokaz talentów;
prezentacja szkolnej orkiestry;
taneczne i wokalne występy dzieci naszej szkoły.
Ponadto zapraszamy:
wszystkich do strefy gastronomicznej, gdzie serwowana będzie między innymi grochówka, gofry, popcorn, lemoniada;
wszystkich do strefy relaksu;
dzieci na dmuchańce;
wszystkich do stoisk promocyjnych.
W trakcie PIKNIKU prowadzimy zbiórkę elektrośmieci - za każdy zużyty sprzęt zdający otrzyma pamiątkowy suwenir. Dodatkowo w strefie czytelnika odbędzie się akcja "Podaruj książce drugie życie".
Wspieramy naszych ODYSEUSZY, dlatego wszystkie zebrane na pikniku środki przekażemy dla dzieci na wyjazd do USA.
Serdecznie wszystkich zapraszam
Kompleks sportowy Orlik przy ZSO Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi ul. Stoczniowców 6
13 maja zakończył się XXII Wojewódzko- Metropolitalny Konkurs Biblijny im. Sługi Bożego Augusta Hlonda, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W etapie rejonowym I miejsce wywalczyła Basia Klawikowska z klasy 8c zdobywając tytuł finalistki. Amelia Borowska z klasy 8d w etapie rejonowym otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.
Klasa 4C zrealizowała kolejne zadanie w ramach projektu "Rumia oczami dzieci". Tym razem mieliśmy stworzyć galerię zdjęć przedstawiających Rumię współcześnie. Najpierw wybraliśmy się na długi spacer po (prawie całej) Rumi i robiliśmy w jego trakcie zdjęcia. Podążaliśmy według punktów na mapie, którą wcześniej przygotowaliśmy w projekcie. Po wycieczce po naszym mieście, wykonaliśmy ramki według dziecięcych projektów (parami), oprawiliśmy zdjęcia i wykonaliśmy galerię, znajdującą się w głównym holu szkoły.
finał Powiatowego Konkursu Historycznego Patroni roku 2023
28 kwietnia 2023 r. w murach naszej szkoły odbył się II etap i finał Powiatowego Konkursu Historycznego Patroni roku 2023. Przedmiotem konkursu były ważne, ale już nieco zapomniane postaci w historii Polski, które zostały wybrane patronami roku 2023 przez Sejm RP: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski. II etap konkursu, podobnie jak pierwszy, był pisemny i składał się z pytań zamkniętych oraz z zadań wymagających krótszych i dłuższych odpowiedzi. Do finału ustnego przeszło pięciu najlepszych uczestników. Gratulujemy laureatom naszego konkursu, którzy otrzymali dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół za zdobycie wysokiego miejsca w konkursach wymienionych w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych” Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Wielkie podziękowania należą się nauczycielom historii: Panu Maciejowi Klamrowskiemu i Panu Krzysztofowi Murawskiemu za całe przygotowanie i zorganizowanie konkursu. Podziękowania składamy również na ręce naszym fundatorom nagród: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Gazeta Polska. Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku!
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 z Rumi pod okiem fantastycznej trenerki pani Pauliny Osak zdobyli tytuły wicemistrza w drugiej grupie wiekowej i tym samym wywalczyli możliwość uczestnictwa w światowych finałach Odysei Umysłu w USA!
Odyseja Umysłu to edukacyjny program dla dzieci i młodzieży realizowany w formie międzynarodowego konkursu, rozwijający zdolności twórcze, wspierający kreatywność i umiejętność pracy w zespole.
7-osobowa drużyna złożona z uczniów klasy VI D Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi – Iga, Mikołaj, Natalia, Nikola, Ola, Roksana i Zosia – zajęła II miejsce w Problemie długoterminowym pt. Drama na maksa!.Drużyna Odyseuszy przygotowała przedstawienie o postaci Maksa A. Dramiarza - młodego chłopaka, który nie panuje do końca nad swoimi emocjami, chcąc pokazać, że emocje i uczucia są ważne, a życie, które byłoby ich pozbawione, nie miałoby sensu. Wiele godzin pracy zajęło uczniom stworzenie szczegółowej scenografii. Jednym z jej elementów były stworzone przez członkinie drużyny obrazy motyli wzorowane na dziełach sławnych malarzy.
Właśnie spełniają się ich marzenia, mają szansę lecieć do USA!!. Potrzebują jednak pomocy.
Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o finansowe wsparcie wyjazdu rumskich Odyseuszy na finały, które odbędą się w dniach 23-28 maja 2023 roku w stanowym Uniwersytecie Michigan w East Lansing. Można pomóc wpłacając pieniądze za pomocą strony ZRZUTKA. Każda złotówka ma znaczenie. Z góry za pomoc bardzo dziękujemy !!!
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To okazja do promowania ekologicznego stylu życia oraz przybliżenie zagadnień prawidłowej gospodarki odpadami. Coraz bardziej popularne staje się segregowanie śmieci w celu dalszego ich przetworzenia. Śmieci to ogromny problem dla ludzkości. Uczniowie klas I codziennie uczą się w szkole wyrzucać śmieci do właściwego kosza, wiedzą jak dbać o naszą Ziemię! W miesiącu kwietniu Ekobohaterowie z klasy Ia wykonali plakaty przedstawiające prawidłową segregację śmieci.
Ekobohaterowie wiedzą, że z odpadów produkowanych w gospodarstwie domowym należy oddzielać makulaturę, szkło, plastik, aluminium i tak przygotowane odpady należy wrzucać do odpowiednio przygotowanych do tego pojemników. W książeczce „O planetę dbamy” po wykonaniu plakatu Ekobohaterowie zdobyli kolejną pieczątkę.
19 kwietnia uczniowie klas I – III obejrzeli spektakl muzyczny Teatru Profilaktycznego „Alert” z Wrocławia – „Dorotka w tęczy”, w który wpleciono ekologiczne treści. To przepiękna opowieść o przyjaźni i odzyskiwaniu wiary w siebie. Dorotka, Tchórzliwy Lew, Blaszany Drwal oraz Strach na Wróble w drodze do Szmaragdowego Grodu pokazują jak bezcennym skarbem jest otaczająca nas przyroda i jak należy o nią dbać. Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów, a losy głównych bohaterów stały się wzorem do naśladowania w trosce o nasze środowisko. Po powrocie do szkoły uczniowie klasy Ia wykonali piękne ekologiczne ilustracje.
Podczas kolejnych zajęć umuzykalniających 25 kwietnia uczniowie klas I-III przenieśli się do krainy czterech żywiołów z bohaterami Iskierką, Wiejkiem Wietrzykiem i Łączkiem Wodniczkiem. Dowiedziały się jak oszczędzać wodę podczas mycia zębów i kąpieli oraz, że nie wolno wyrzucać śmieci do zbiorników wodnych. Dbając o Ziemię powinni sadzić rośliny, a dbając o powietrze jeździć na rowerze i hulajnodze. Poznały dźwięki piły koncertowej, fletu, gitary i fletni pana. Usłyszały piosenki ze znanych bajek, podczas których wyklaskiwały rytmy i śpiewały piosenki.
Uczniowie klas I poprzez realizację projektu ekologicznego „O planetę dbamy” przypomnieli nam, że każdy z nas powinien dbać o środowisko, a odpowiednimi działaniami może zapobiegać zanieczyszczeniu naszej planety. Wspólnie spędzony czas podczas ekologicznego spektaklu i koncertu przyniósł wszystkim wiele korzyści i uświadomił nam, co w życiu jest naprawdę ważne.
VI Wojewódzki Konkurs Poezji Śpiewanej „Kaczka Dziwaczka”
15 marca 2023 roku, w Szkole Podstawowej nr 3 w Miastku odbył się VI Wojewódzki Konkurs Poezji Śpiewanej „Kaczka Dziwaczka”. W bardzo miłej atmosferze posłuchaliśmy wierszyków polskich poetów zaśpiewanych przez 60 reprezentantów z różnych szkół całego województwa, biorąc jednocześnie udział w konkursie. Występy naszych solistów i zespołu z klasy 2c zachwyciły publiczność i jury, które przyznało nam następujące lokaty:
w kategorii soliści klas II-III HANNA PACAN uzyskała I MIEJSCE, a MARTA CHŁOPECKA – III MIEJSCE
w kategorii zespoły klas II – III zespół w składzie: Alicja Dzemidok, Emilia Marczak, Marta Chłopecka i Hanna Pacan uzyskał II MIEJSCE.
Gratulujemy laureatom! Wielkie podziękowania dla rodziców za pomoc w zorganizowaniu transportu i strojów!