Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Świąteczne origami

Technika origami jest doskonałym sposobem miłego i pożytecznego spędzania czasu oraz daje dzieciom wiele radości i satysfakcji. Origami poprawia zdolność manualną, koordynację i pozwala zapanować nad emocjami. Jeżeli macie odrobinę czasu, zamiast marnować go na gry komputerowe można spróbować swoich sił w sztuce składania papieru.

Link do ciekawej strony z origami

Bożonarodzeniowe drzewko to kultowy symbol, który jest znany na całym świecie. Oczywiście interpretacji choinki jest wiele. Uczniowie klasy IIIa na zajęciach plastycznych wykonali choinkę techniką origami modułowego.


Iwona Maćkowiak

[#2759]  im, 12.12.2021 12:58 
   Zagrożone gatunki

Niektóre gatunki roślin i zwierząt wymierają. Polska czerwona księga zwierząt czyli rejestr zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski została stworzona na wzór międzynarodowej Czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Zawiera listę ginących gatunków zwierząt z dokładnym ich opisem i mapami rozmieszczenia. Określa także stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony. Zwierzęta zagrożone wyginięciem to gatunki, które powinniśmy szczególnie chronić. Na podstawie dostępnych źródeł uczniowie klasy III a stworzyli klasową księgę zagrożonych gatunków w Polsce. Dbanie o zagrożone gatunki i odpowiednie ich traktowanie to nasz obowiązek. Najbardziej zagrożone zwierzęta nie przetrwają bez naszej pomocy.

Przejdź do galerii  Gatunki

Iwona Maćkowiak

[#2758]  im, 12.12.2021 12:57 
   Pomagamy

Gdy dochodzi do wypadku, czasami trzeba iść do lekarza, a nawet wezwać pogotowie. Jeżeli potrzebujemy natychmiastowej pomocy, bo zagrożone jest czyjeś życie to można zadzwonić na jeden z dwóch numerów alarmowych: 999 lub 112. Udzielanie pierwszej pomocy często wymaga użycia materiałów i środków znajdujących się w apteczce. Na lekcjach uczniowie klasy III a poznali podstawowe wyposażenie apteczki. Powinna znajdować się w dobrze oznakowanym i widocznym miejscu, tak aby każdy mógł ją szybko odnaleźć. Należy systematycznie sprawdzać i uzupełniać jej zawartość. Uczniowie klasy IIIa wykonali plakaty o udzielaniu pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu.

Przejdź do galerii  Pomagamy

Iwona Maćkowiak

[#2757]  im, 12.12.2021 12:56 
   Konkurs plastyczny - Miś, bohater książek dla dzieci

05.12.2021 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Miś – bohater książek dla dzieci” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Pluszowy Miś towarzyszy dzieciom w ich codziennym życiu. Stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej i na stałe zagościł w świecie bajek. Na konkurs plastyczny wpłynęły 44 prace wykonane przez uczniów klas I-III. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, uczniowie bardzo chętnie wykonali przepiękne prace o misiu. Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.


Ewa Kaczmarska-Kosyk, Iwona Maćkowiak

[#2756]  im, 12.12.2021 12:55 
   Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej"

Dnia 09 grudnia 2021 r. 27 uczniów klas III wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Jesteśmy dumni, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły są tak aktywni, samodzielni i mają wolę współzawodnictwa. Zdobyte teraz doświadczenie zaprocentuje na kolejnych stopniach edukacji. Dziękujemy wszystkim uczniom za  udział w konkursie.

                                                                                                          Szkolny koordynator

Wioletta Peck- Stypułkowska

 

 

[#2755]  im, 12.12.2021 12:49 
   Cud Dobrej paczki – Czarny wegiel!

11 grudnia rozpoczął się cud Szlachetnej Paczki i trwał przez cały tydzień. Szlachetna Paczka to nie zestaw nic nie znaczących upominków , ale prawdziwe prezenty. Społeczność uczniowska SP 9 wspomogła osobę dotknięto biedą. Poznaliśmy historie Pana Zdzisława schorowanego człowieka, żyjącego w bardzo trudnych warunkach. Marzył o jedzeniu , ale najbardziej chciał otrzymać …. węgiel. Dzięki wielkim sercom darczyńców- uczniów i rodziców udało się marzenie spełnić, a czas poświecony na Paczkę okazał się wartościowy. Zaangażowanym uczniom przyniósł radość i satysfakcję.

Przejdź do galerii  Cud Dobrej paczki – Czarny wegiel!

Teresa Brunath

[#2819]  jk, 11.12.2021 13:14 
   #Szkoła Pamięta

Uczniowie klasy 8d uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Mieli okazję zwiedzić prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich – ORP Błyskawicę.

Była to niezwykła okazja spotkania się z historią tego najstarszego zachowanego niszczyciela – weterana II wojny światowej i jedynego bojowego okrętu alianckiego, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

Uczniowie zwiedzali okręt w ramach obowiązkowych zajęć historii oraz innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Uzupełnili w ten sposób wiedzę zdobytą niedawno na zajęciach na temat udziału Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ważnym elementem naszego krótkiego pobytu w Gdyni było złożenie hołdu marynarzom, którzy złożyli największą ofiarę na ołtarzu wolnej Polski. #SzkołaPamięta.

Krzysztof Murawski

Przejdź do galerii  Szkoła pamięta

[#2754]  dh, 09.12.2021 20:28 
   Crime writers

W ramach projektu edukacyjnego "Lit is fun!" (nauczanie języka angielskiego poprzez literaturę anglojęzyczną) powstała lekcja na temat pisarzy powieści kryminalnych - Agaty Christie oraz Artura Conana Doyle’a.

Uczennice klasy 7a - Sara Suska, Dominika Kufel oraz Karolina Jasińska, przedstawiły prezentację na temat życia i twórczości Agaty Christie. Młodzież poznała też głównych bohaterów książek kryminalnych (np. Sherlocka Holmesa czy Herculesa Poirot) oraz obejrzała film porównujący autorów kryminałów. (02.12.21r.)

Alicja Januszewska

[#2752]  dh, 09.12.2021 20:00 
   Festiwal piosenki marynistycznej

Piosenka marynistyczna.

Miło nam poinformować, że dwa zespoły wokalne z naszej szkoły zdobyły dwa 2. miejsca w VII Pomorskim Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Marina 2021”.

Skład młodszego zespołu „Złote rybki”: Michalina Bukała kl.3c, Hanna Daniszewska kl.3b, Zuzanna Dziewit kl.3b, Alicja Pacan kl.3c, Izabela Żełudkowska kl.3b.

Skład starszego zespołu „Sea Girls”: Alicja Baniel kl.6a, Amelia Dziewit kl.6a, Anna Rymon- Lipińska kl.6a, Hanna Padé kl.7d, Olivia Wójcik kl.4c.

Wyróżniono również dwóch opiekunów odpowiedzialnych za przygotowanie uczniów do występu, w tym p. Ewę Szmidt.

Gratulacje!

Ewa Szmidt

Przejdź do galerii  Festiwal piosenki marynistycznej

[#2753]  dh, 09.12.2021 19:56 
   „FRANKENSTEIN” by Mary Shelley

Na początku listopada 2021 uczniowie klas 7a, 7d, 6b, 8c (gr. 1) i 8e (gr. 1) mieli okazję zapoznać się z mrożącą krew w żyłach historią Victora Frankensteina i stworzonego przez niego potwora.

Podczas lekcji języka angielskiego będącej częścią projektu edukacyjnego „Lit is fun!” uczniowie nie tylko poznali fabułę powieści „Frankenstein”, lecz także dowiedzieli się kim była Mary Shelley oglądając dokument na jej temat. Ponadto, młodzież doskonaliła umiejętności językowe, przede wszystkim: czytanie, słuchanie oraz mówienie.

Alicja Januszewska

[#2751]  dh, 09.12.2021 19:54 

08-01-2022 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
5.615.717  
stat4u
0,3085938