Zespół Szkół Ogólnokształcących
Szkoła Podstawowa Nr 9 w Rumi
 im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta
   Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości

Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości już się zaczęły! Klasa 4a wraz ze swoim wychowawcą Panem Maciejem Klamrowskim, w ramach innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, przygotowali biało-czerwone wstążki, które 10 listopada będą rozdawać społeczności szkolnej!

Maciej Klamrowski

[#2707]  dh, 05.11.2021 05:51 
   Wycieczka rowerowa do Piaśnicy

„Musimy ten naród wytępić, od kołyski począwszy” – słowa gauleitera Alberta Forstera wypowiedziane 17 września 1939 r. z balkonu ratusza w Wejherowie stały się zapowiedzią zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w pierwszych miesiącach II wojny światowej w Lasach Piaśnickich w okolicach Wejherowa. W Piaśnicy zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Pomorza Gdańskiego. Zginęły tam również osoby przewożone koleją z terenów Trzeciej Rzeszy. Wśród nich były dzieci, osoby chore psychicznie, przeciwnicy ideologii nazistowskiej oraz Polacy i Czesi mieszkający przed wojną na terenie Niemiec. Piaśnica stanowi największe, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu.

Członkowie Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny z okazji uroczystości Wszystkich Świętych oraz w ramach akcji #SzkołaPamięta, zapalając znicze, oddali cześć ofiarom zbrodni piaśnickiej. Dzieciom i opiekunom towarzyszyły wielkie emocje, a w przestrzeni lasu dało się odczuć niepokojącą ciszę. Odwiedziliśmy miejsca upamiętniające pomordowane dzieci, więźniów obozu Stutthof, bł. siostrę Alicję Kotowską oraz paleniska, na których palono zwłoki ofiar.

Wycieczka rowerowa odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej organizacyjno-metodycznej "Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny" pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku autorstwa Pana Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego - nauczycieli historii.

Krzysztof Murawski i Maciej Klamrowski

Przejdź do galerii  Wycieczka rowerowa do Piaśnicy

[#2706]  dh, 05.11.2021 05:45 
   „Dzień Dyni” w klasie 3c

Gdy nadchodzi jesień i czas zbiorów – ogłaszany jest Dzień Dyni. Uczniowie klasy 3c obchodzili to święto bardzo radośnie i kolorowo. Wszyscy przyszli ubrani na pomarańczowo, poznaliśmy ciekawostki na temat tego zdrowego warzywa oraz kosztowaliśmy pestek dyni, które są źródłem wielu wartości odżywczych, w tym witamin oraz minerałów. Zwieńczeniem dnia było wykonanie dyń z wykorzystaniem papieru toaletowego oraz bibuły. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości.

Przejdź do galerii  Dynia

Wioletta Peck-Stypułkowska

[#2705]  im, 04.11.2021 18:40 
   Dyktando "chodzone"

Czy można połączyć ortografię z wf-em ? W klasie 3 c wszystko jest możliwe :) . Do przepisania było 5 zdań, rozmieszczonych w różnych częściach sali oraz na holu. Uczeń miał za zadanie podejść do zdania, przeczytać je, zapamiętać fragment, wrócić do ławki z zeszytem, zapisać, wrócić do zdania, przeczytać, ….. i tak ze wszystkimi zdaniami. Uczniowie mogli podchodzić do zdań dowolną ilość razy, aż wszystko przepisali. Obowiązywały zasady: nie zabieramy zeszytu z ławki, nie biegamy, nie rozmawiamy. Ruch aktywizuje mózg, wiec uczniowie poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze, świetnie się przy tym bawiąc. Dyktando nie musi być nudne :) !

Przejdź do galerii  Dyktando

Wioletta Peck-Stypułkowska

[#2704]  im, 04.11.2021 18:36 
   Przesłuchania wojewódzkie VI Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej

Sukces!

Amelia Dziewit z kl.6a zdobyła 2 miejsce w przesłuchaniach wojewódzkich VI Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Tym samym zakwalifikowała się do udziału w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w połowie listopada w Krakowie.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

Ewa Szmidt

[#2703]  jk, 03.11.2021 10:10 
   Pamiętamy o zmarłych

W dniu 29 października uczniowie klasy IIIa wybrali się na cmentarz, aby w ciszy i zadumie, posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej Ojczyzny, zapalić lampki przed tablicą nagrobkową, upamiętniającą poległych żołnierzy. Była to bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Iwona Maćkowiak

[#2725]  im, 01.11.2021 12:57 
   Pomagamy!

W dniu 31.10.21 wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w kweście na Cmentarzu Komunalnym w Rumi. Uczniowie zbierali datki na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Do akcji zgłosiło się wielu naszych uczniów, którzy z wielki sercem zbierali datki do puszek. Z relacji wolontariuszy wynikało, ze zainteresowanie zbiórką było bardzo duże. Darczyńcy chwalili inicjatywę i zaangażowanie uczniów, którzy byli dumni słysząc takie komentarze.

Przejdź do galerii  Pomagamy!

Teresa Brunath

Benigna Matusiak

[#2712]  jk, 30.10.2021 12:22 
   Konkurs

Uczniowie klasy VIa A wzięli udział w konkursie "Unia Europejska to my" .PEJSKA Celem konkursu było pogłębienie wśród uczniów wiedzy nt. Unii Europejskiej, kształtowanie ich tożsamości narodowej. Uświadamianie znaczenia Unii Europejskiej jako organizacji pozapaństwowej . Zadaniem konkursowym było odnalezienie w najbliższej okolicy tablic informacyjnych, co zostało dofinansowane przez Unie Europejską a następnie zrobienie z nich fotorelacji to potwierdzających.

Teresa Brunath

[#2702]  jk, 27.10.2021 12:28 
   Wycieczka do ZOO

Dnia 20 października 2021 r. uczniowie klasy I a i II a pojechali na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w Afryce, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w zoo oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i przyjemne spędzenie czasu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki, a także dowiedzieć się wiele ciekawostek od pracownika ogrodu zoologicznego na ich temat. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród Zoologiczny jest nie tylko uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

Przejdź do galerii  ZOO

Jolanta Rafalska

[#2701]  im, 25.10.2021 20:18 
   Pola Nadziei

Mały Samorząd Szkolny włączył się w październiku 2021 r. w inaugurację 10-tej edycji Pól Nadziei na Pomorzu, akcja polega na symbolicznym zasadzeniu cebulek żonkili. Kwiaty te stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych atrybutów Pól Nadziei. W wydarzenie to zaangażowani są między innymi wolontariusze z Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W naszym ogródku szkolnym, panowie konserwatorzy przygotowali miejsce, gdzie uczniowie klas młodszych i starszych, mogli zasadzić cebulki żonkili. Mamy nadzieję, że zakwitną na wiosenny finał.

Przejdź do galerii  Zonkil

opiekunowie MSU- G.Theis, J.Rafalska

[#2700]  im, 25.10.2021 20:15 

08-01-2022 © Copyright by ZSO Rumia. All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies).
Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
5.142.913  
stat4u
0,3359375