Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
   Multimedialny konkurs o Unii Europejskiej

Sukces II LO

Dwie uczennice II LO w Rumi zajęły II i III miejsce w Multimedialnym konkursie o Unii Europejskiej organizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku w związku z obchodami Dnia Europy. Nauczycielem sprawującym opiekę nad obiema laureatkami jest dyrektor ZSO w Rumi pani Lucyna Oglęcka. To wielki sukces całej szkoły, tym poważniejszy, iż obie dziewczyny są pierwszoklasistkami. Wiktorii Pawłowskiej i Marcie Tomaszewskiej – gratulacje od całej społeczności II LO w Rumi!

[#10]  as, 20.06.2013 14:24 
   Kolejny sukces uczniów II LO w Rumi

II LO w Rumi z radością odnotowuje kolejnych laureatów. Siedmioro uczniów wzięło udział w konkursie literackim „Po co Unii Europejskiej Polska?” ogłoszonym przez deputowaną do Parlamentu Europejskiego prof. Joannę Senyszyn.

Wszyscy znaleźli się wśród 26 uczestników ścisłego finału, w tym czworo zdobyło dyplomyza udział, dwoje wyróżnienia, a Wiktoria Pawłowska z kl. Ia zdobyła I miejsce, deklasując 207 uczniów i studentów, którzy przystąpili do konkursu w styczniu tego roku. W nagrodę pojedzie do Brukseli i zwiedzi Parlament Europejski.

Wiktoria nie była obecna na uroczystości wręczenia nagród, wraz z grupą licealistów II LO przebywa na wycieczce w Lauf, wymianie młodzieży z Christoph Jacob Treu Gymnasium, zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckiej Bawarii. Pani prof. Senyszyn ufundowała także dodatkową nagrodę dla pani dyrektor Lucyny Oglęckiej za wkład pracy w przygotowanie tak licznej grupy uczniów zainteresowanej popularyzacją idei integracji europejskiej wśród młodzieży. Pani dyrektor także pojedzie do Brukseli. Tak więc II LO w Rumi będzie reprezentowane w stolicy Belgii i Unii Europejskiej przez obie panie.

Gratulujemy!

[#15]  as, 13.06.2013 10:55 
   Sukces ucznia II LO w Rumi

Uczeń klasy IIb II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi Tomasz Dranicki uzyskał tytuł laureata VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922 „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” oraz zaproszenie do podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W dniach 7 - 9 czerwca br. Tomek uczestniczył w Warszawie w etapie centralnym olimpiady. Wiedza niezbędna w zawodach tego stopnia daleko wykracza poza program nauczania szkoły ponadgimnazjalnej, toteż od drugoklasisty wymagane było na wstępie przywiezienie samodzielnie napisanej pracy nt. „Losy mojej rodziny w latach walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej 1887–1922”. Jego opracowanie zawierało rozrysowaną genealogię rodziny i opis wydarzeń, w których uczestniczyli.

Było to o tyle trudne, że przekazy rodzinne nie zawsze sięgają tak odległych czasów. Za udział w tej konkurencji zdobył III miejsce. Tomek przygotowywał się także do oprowadzania po wybranym losowo przez Komisję Egzaminacyjną zabytku historycznym Warszawy. Kilka dni wcześniej dowiedział się, że ma w zajmujący sposób opowiedzieć grupie innych uczestników Olimpiady o fotografii Pochodu Narodowego Warszawy, który w rocznicę Konstytucji 3 Maja w 1916 r. przeszedł od Zamku do Belwederu i Placu Unii Lubelskiej dając świadectwo woli narodu do niepodległego bytu. Zdjęcie wykonano z pałacu Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Wydarzenie, postaci i miejsca uwidocznione na zdjęciu miał zaprezentować w czasie 7 min., przy czym komisja oceniała wiedzę, poprawność językową, atrakcyjność przekazu i mowę ciała przewodnika. W tej konkurencji Tomek był najlepszy w całej Polsce! Musiał mieć także wiadomości o eksponatach Muzeum Wojska Polskiego, w tym broni, mundurach, orderach, odznaczeniach i znakach wojskowych. Na terenie Cytadeli Warszawskiej musiał umieć rozpoznać i zinterpretować utwory literackie dotyczące dziejów Polski i Wojska Polskiego oraz walki o niepodległość, mapy i utwory muzyczne oraz wykazać się wiedzą na temat ich twórców. I tu nasz uczeń osiągnął sukces zdobywając III miejsce.

Przez ogrom przygotowań do olimpiady pomagał Tomkowi przejść nauczyciel historii II LO w Rumi mgr Leszek Kiersznikiewicz, który towarzyszył uczniowi w Warszawie. Obaj panowie zgodnie potwierdzają bogaty program przygotowany przez organizatorów olimpiady, zarówno dla uczestników, jak i nauczycieli.

Były wycieczki do Sulejówka i zwiedzanie Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego, Belwederu, Muzeum Katyńskiego, fortyfikacji i X Pawilonu w Cytadeli, wszyscy uczestnicy obejrzeli film „Warszawa 1935”. Wyjątkowym punktem programu było złożenie wieńca i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród finalistom i laureatom w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Olimpiada wymagała długotrwałych przygotowań i wielkiego oczytania, tym większy nasz sukces, tym większa duma II LO. Tomku, gratulacje!

[#14]  as, 12.06.2013 10:41 
   Sukces uczniów II LO w Rumi

Dwaj uczniowie kl. IIb naszej szkoły Tomek Dranicki i Bartek Czyżniak zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu wiedzy o Niemczech „Deut – Land – Nachbarland 2012/2013” organizowanego przez Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Finał odbędzie się 11 czerwca 2013 r., ale my wraz z panią wicedyrektor Lucyną Penkowską, nauczycielką języka niemieckiego przygotowującą obu uczniów do konkursu, już dzisiaj trzymamy kciuki życząc znalezienia się wśród 6 finalistów.

Powodzenia! Trzymajcie się, chłopaki!

[#47]  as, 10.06.2013 10:20 
   Gratulacje, Tomku!

Od dwóch lat uczniem naszej szkoły w klasie IIb jest Tomasz Dranicki. W ciągu tego krótkiego czasu zdążył dać się poznać jako doskonały uczeń, reprezentując szkołę w wielu konkursach i olimpiadach. 4 czerwca podczas finału ósmej edycji konkursu wiedzy ogólnej o Niemczech pt. "Deutsch-Land-Nachbarland" organizowanego przez ośrodek upowszechniania kultury i języka niemieckiego Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego Tomek zajął VI miejsce w województwie pomorskim. Nagrodę otrzymał z rąk Konsula Generalnego Niemiec pani Anette Klein.
W ubiegłorocznym finale XII edycji Powiatowej Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu Gdańskim, Tomek zajął w zmaganiach zespołowych II miejsce, a I indywidualnie. Obecnie drużyna, w której reprezentował naszą szkołę zajęła V miejsce. Jest uzdolniony literacko. Aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, pracując w redakcji gazetki szkolnej i tworząc do niej ciekawe artykuły. Jest najlepszym uczniem II LO w Rumi, kończąc pierwszą klasę uzyskał średnią ocen 5,50. Jako kandydat Samorządu Uczniowskiego jednogłośnie uzyskał akceptację Rady Pedagogicznej II LO do Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2012/2013. 22 listopada Tomek znalazł się wśród 220 najlepszych uczniów województwa pomorskiego i wziął udział w uroczystości wręczenia stypendiów.

Gratulujemy i cieszymy się sukcesami naszego ucznia!  

[#29]  as, 24.11.2012 18:10 
   Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu

16 listopada drużyna II LO w Rumi w składzie Laura Rzeźnikowska, Małgorzata Terpiłowska i Tomasz Dranicki pod kierunkiem pana Leszka Kiersznikiewicza wzięła udział w XIII edycji Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi. Ogółem wzięło w niej udział 9 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu wejherowskiego. Zawody składały się z trzech części: w pierwszej uczestnicy pisali test, w drugiej publiczność i jury oglądali przygotowane przez zespoły prezentacje multimedialne na temat „Kaszuby znane i nieznane”, zaś w finałowej trzeciej części pięć najlepszych drużyn odpowiadało na pytania ustne. Pracę uczestników oceniało czteroosobowe jury w składzie: Jerzy Hoppe – przewodniczący oraz Tomasz Fopke, Ludwik Bach i Leszek Winczewski – członkowie. W kategorii indywidualnej nasza prezentacja multimedialna okazała się najlepsza. W klasyfikacji zespołowej nasza drużyna zajęła V miejsce. W nagrodę uczniowie otrzymali dyplomy i dwa zestawy gier logicznych, które zostały przekazane do biblioteki szkolnej.
Na zakończenie uczestnicy olimpiady wysłuchali kaszubskiego repertuaru chóru Rumianie.  

[#28]  as, 16.11.2012 18:07 


27.02.2023
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
2.449.075  
stat4u
0,1210938