|
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2013 / 2014 |
|
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 |
|
|
27 czerwca społeczność szkolna II LO w Rumi zakończyła pracowity rok szkolny.Z tej okazji wyróżniający się licealiści otrzymali nagrody za osiągnięcia w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i sporcie, pracę społeczną i wolontariat. Najlepszym uczniom wręczono świadectwa z paskiem i stypendia motywacyjne, a najwyższą średnią w szkole 5,17 może się poszczycić Katarzyna Zuba z kl. Ia. Kasia jest także kandydatką Samorządu Uczniowskiego i Rady Pedagogicznej do stypendium Prezesa Rady Ministrów na przyszły rok szkolny.
Gratulacje, Kasiu!
Kilkuletnią tradycją szkoły jest wręczanie pucharów przechodnich klasom o najwyższej średniej i najlepszej frekwencji. Tym razem oba pozostały w klasie Ia. Część artystyczna przygotowana przez klasę Ia pod kierunkiem pań Teresy Kurc i Marzenny Taube wprawiła zebranych w znakomity wakacyjny nastrój, a ciepłe życzenia udanych i bezpiecznych wakacji złożyła pani dyrektor Lucyna Oglęcka oraz miły gość uroczystości Wiceburmistrz Miasta Rumi pan Leszek Kiersznikiewicz, który w szczególny sposób pogratulował najlepszym uczniom naszej szkoły, wręczając im nagrody książkowe i koszulki, ufundowane przez Urząd Miasta Rumi z okazji 60 – lecia nadania miastu praw miejskich. Po raz ostatni młodzież udała się do klas na spotkania z wychowawcami. Tego dnia świadectwa dojrzałości odbierali także szczęśliwi maturzyści, ale wkrótce gmach szkoły opustoszał.
Do zobaczenia we wrześniu! |
[#314] |
oz, 27.06.2014 20:03 |
Ciekawa lekcja przedsiębiorczości |
|
|
Dzień ćwiczeń środowiskowych w ramach lekcji przedsiębiorczości.SprawozdanieDnia 21 maja 2014 roku uczniowie II LO w Rumi z klasy Ia podzielili się na grupy by zapoznać się ze środowiskiem pracy w ramach lekcji przedsiębiorczości, którą zorganizowała pani mgr Lucyna Olęcka. Uczniowie odwiedzili placówki przedszkolne znajdujące się na terenie Rumi. Ich praca trwała od godziny 900 do 1400.
Grupy, które odwiedziły przedszkola, miały szansę przez jeden dzień poczuć się jak prawdziwi nauczyciele przedszkola. Opiekowały się dziećmi, a także przeprowadziły krótkie wywiady z personelem każdej z placówek. Podopieczni przedszkoli, które odwiedzili uczniowie liceum, przyjęli młodzież z otwartymi rękami. Uczniowie nie tylko bawili się z dziećmi, ale również czytali im bajki o Rumi, które zostały napisane na 60 – lecie naszego miasta. Opowiadania bardzo spodobały się dzieciom.
Jedna z grup miała okazję zapoznać się ze środowiskiem pracy w Urzędzie Miasta Rumia oraz przeprowadzić wywiad z Panią Burmistrz Elżbietą Rogala – Kończak. Po placówce uczniów liceum oprowadzał Pan Wiceburmistrz Leszek Kiersznikiewicz, który starał się przybliżyć młodzieży system, według którego funkcjonuje cała placówka. Po zwiedzaniu uczniowie zostali zaangażowani w pomoc przy rozdzielaniu batoników dla rumskich przedszkoli oraz robieniu gadżetów na 60 – lecie miasta Rumia.
Podczas tego dnia uczniowie nie tylko dobrze się bawili, ale również dowiedzieli się wielu ważnych rzeczy, które z pewnością przydadzą im się w przyszłości. Nauczyli się, że praca z dziećmi to nie tylko zabawa, ale również pomoc rodzicom w wychowywaniu dzieci oraz, że praca w Urzędzie Miasta to wielka odpowiedzialność, a nie picie kawy przy biurku.
Katarzyna Zuba
Placówki przedszkolne, które odwiedzili nasi uczniowie:
- Przedszkole „Pod Topolą”
- Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek im. Świętej Rodziny
- Przedszkole Nr 1 „Słoneczna Jedynka”
- Przedszkole Niepubliczne „Janowiaczek”
- oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 9
|
[#321] |
as, 21.06.2014 17:10 |
Wyjazd do Lauf 29.05 - 6.06.2014 |
|
|
Wycieczka edukacyjna do Niemiec
W dniach od 29 maja do 6 czerwca uczniowie II LO w Rumi wyjechali na wycieczkę edukacyjną do zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckiej Bawarii. Kontakty między naszą szkołą a Christoph Jacob Treu Gymnasium w Lauf trwają od lat, stanowią element wymiany młodzieży i tradycji obu szkół. Polscy i niemieccy uczniowie mieszkają u rodzin, które zapewniają gościom wyżywienie, opiekę i atrakcje na weekend. Organizatorką i pomysłodawczynią wymiany uczniów jest nauczycielka języka niemieckiego i wicedyrektor ZSO pani Lucyna Penkowska. Pod jej opieką oraz nauczycielki informatyki pani Gabrieli Schwartz licealiści wyruszyli do Niemiec. W tym roku młodzi rumianie zwiedzali Norymbergę, średniowieczne miasto, które wpisało się w czarne karty dziejów ludzkości i Bamberg, jedno z najstarszych miast w czasie II wojny światowej uniknęło jakichkolwiek zniszczeń, dzięki czemu zachowało ogromną ilość zabytków ze wszystkich epok historycznych i niezaburzony układ przestrzenny. Wrażenie na młodych Polakach znad morza wywołał średniowieczny zamek obronny Hohnstein, usytuowany na malowniczym skalistym wzgórzu, z którego rozpościera się malownicza panorama okolicy. Po lekcji historii przyszła pora na rozrywkę, stanowił ją pełen radości pobyt w zespole krytych basenów Atlantis w Herzogenaurach. Naturalnie, zapoznano się także z miastem gospodarzy, Lauf*, gdzie największe zainteresowanie wzbudziły kawiarenki, w których polska i niemiecka młodzież spędzała pełne wrażeń wieczory. Ponieważ wycieczka do Niemiec nosiła znamiona edukacyjnej, licealiści uczestniczyli w zajęciach szkolnych niemieckich kolegów oraz hospitowali wybrane lekcje.
Podsumowując kolejną wizytę w Lauf należałoby podkreślić, że młode pokolenie Niemców i Polaków potrafi doskonale się porozumieć, zaprzyjaźnić i dostrzec wiele zalet u Europejczyków po obu brzegach Odry. Przede wszystkim jednak wszyscy mogą zauważyć pozytywną stronę nauki języków obcych.
Oczekujemy niemieckich przyjaciół we wrześniu w naszej szkole!
*) pełna nazwa miasta to Lauf an der Pegnitz. |
[#289] |
gs, 08.06.2014 10:33 |
Pierwsze Pomorskie Dni Otwarte dla Klas o Profilu Policyjnym |
|
|
30 maja uczniowie kl. Ib o profilu sportowo-obronnym brali udział w Pierwszych Pomorskich Dniach Otwartych dla Klas o Profilu Policyjnym zorganizowanych przez Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Specjalne podziękowania należą się funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Rumi asp. Marcinowi Niedźwiedziowi i sierż. szt. Annie Sypniewskiej, dzięki którym nasi licealiści uczestniczyli w przedsięwzięciu wśród 600 uczniów klas mundurowych z województwa pomorskiego. Zorganizowano dla nich festyn z niecodziennymi atrakcjami. Młodzi ludzie mieli możliwość z bliska przyjrzeć się pracy nie tylko policjantów, ale również pozostałych instytucji współpracujących w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa takich jak: Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Państwowa Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. W trakcie imprezy uczniowie mogli porozmawiać z policjantami z wydziału ruchu, prewencji oraz oddziałów antyterrorystycznych, obejrzeć wystawę związaną z historią policji, zaprezentowane szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, symulację strzelania, pokaz sprzętu używanego w warunkach służby oraz tresurę psów policyjnych. Podczas spotkania odbył się także test sprawności fizycznej, a dla uczestnika z najlepszym czasem przygotowany został zestaw upominków związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Naszą szkołę reprezentował Dominik Malecki. W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku laserowego miernika prędkości ufundowanego przez spółkę ENERGA SA.
To była udana wycieczka edukacyjna. Dawała odpowiedzi na pytania o predyspozycje niezbędne do wyboru zawodu policjanta, wojskowego lub strażaka, weryfikowała wyobrażenia o wybranej przez siebie służbie i to niezależnie od koloru munduru, w którym ostatecznie przyjdzie służyć przyszłym adeptom. |
[#298] |
oz, 30.05.2014 10:08 |
|
29 maja uczniowie klasy Ia uczestniczyli w warsztatach „Radzenie sobie ze stresem” prowadzonych przez psycholog panią Agnieszkę Damszel z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rumi. Licealiści uzupełnili teoretyczne wiadomości na temat stresu, czym jest, skąd się bierze i jaki jest jego wpływ na ludzki organizm. Ponieważ w codziennym życiu stresu nie da się wyeliminować, o czym wszyscy zdążyli już przekonać się na własnej skórze, trzeba nauczyć się go oswoić i radzić sobie, aby nie stał się siłą destrukcyjną. Pierwszoklasiści poznali elementy treningu mentalnego, oddech i wizualizację oraz ćwiczyli techniki relaksacyjne, ułatwiające radzenie sobie ze stresem. Na zakończenie otrzymali zestaw ćwiczeń, które pomogą w codziennych zmaganiach z przeciwnościami.
Należy podkreślić, że Ia to klasa o profilu psychologiczno-pedagogicznym, więc dzisiejsze zajęcia z całą pewnością przydadzą się przy planowaniu przyszłych studiów. |
[#274] |
oz, 29.05.2014 12:24 |
|
Targi Zawodowe 2014
20 maja 2014 r. nasza szkoła brała udział w II Targach Szkól Zawodowych zorganizowanych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rumi. Wśród 14 szkół powiatu wejherowskiego reprezentowaliśmy licea ogólnokształcące i skierowaliśmy swoją ofertę do uczniów szkół gimnazjalnych, licznie odwiedzających tego dnia Hipolita. Z pewnością nie wszyscy gimnazjaliści zechcą kontynuować naukę w szkołach zawodowych, będziemy więc na nich czekać z naszymi propozycjami – przedmiotami akademickimi, artystycznymi, psychologią i pedagogiką, robotyką, fakultatywnymi zajęciami z wychowania fizycznego.
Po wykształcenie nie trzeba jeździć daleko, gimnazjaliści mogą otrzymać je na miejscu, w Rumi. Bogata oferta naszej szkoły, wsparta patronatem szkół wyższych Trójmiasta, umożliwi im to z pewnością! |
[#272] |
oz, 26.05.2014 15:45 |
Spotkanie z Bankiem Pekao |
|
|
Spotkanie z Bankiem Pekao
22 maja z inicjatywy dyrektor ZSO pani Lucyny Oglęckiej w szkole gościliśmy pracowników Banku Pekao. W ramach lekcji przedsiębiorczości uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami banku. Korzystając z prezentacji multimedialnej bankowcy przedstawili krótką historię bankowości na świecie oraz system bankowy w Polsce. Zapoznali licealistów z tradycyjną działalnością bankową oraz wykorzystaniem nowoczesnej technologii we współczesnym obrocie finansami. Istotny punkt spotkania stanowiło zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo działań podczas bankowych aplikacji mobilnych.
Była to swoista lekcja ekonomii, tym ważniejsza, że poprowadzona przez praktyków, ludzi na co dzień pracujących w banku i znających odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi. Na zakończenie zainteresowano uczniów możliwościami zdobycia wykształcenia umożliwiającego pracę w tym ważnym sektorze. |
[#271] |
oz, 23.05.2014 13:30 |
|
Kasztany zakwitły a w naszej szkole rozpoczęły się pisemne i ustne egzaminy maturalne. Poza tegorocznymi absolwentami II LO przystąpiły do nich osoby, pragnące podwyższyć uzyskane wcześniej wyniki oraz skierowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Większość jako obowiązkowy język nowożytny wybrała angielski, tylko 12 % – niemiecki. Na egzaminy z przedmiotów dodatkowych zdecydowało się 70 % licealistów, z czego 32,6 % wybrało przedmioty na poziomie rozszerzonym. Wśród nich największym powodzeniem cieszył się język angielski, który zdawało 21 % maturzystów. Pośród przedmiotów dodatkowych największe zainteresowanie młodzieży wywołały:
- geografia na poziomie podstawowym, którą wybrało 28 % absolwentów,
![]()
- wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym – 23 %,
- biologia na poziomie podstawowym – 18,6 %.
Co szczególnie raduje nauczycieli, przybywa uczniów wybierających kilka przedmiotów dodatkowych, w tym:
- 1 przedmiot wybrało 28 % uczniów,
- 2 przedmioty – 39,5 %,
- 3 przedmioty – 4,7 %,
- 4 przedmioty – 1 uczeń.
Serdeczne życzenia do wszystkich maturzystów skierowała pani Burmistrz Miasta Rumi mgr inż. Elżbieta Rogala – Kończak, jej list został odczytany przed rozpoczęciem egzaminu. Ciepłe słowa otuchy przekazała pani dyrektor Lucyna Oglęcka, a członkowie komisji egzaminacyjnej obiecali trzymać kciuki. Wobec takiego wsparcia sukces mamy zapewniony!
Powodzenia, Kochani! |
[#260] |
oz, 12.05.2014 13:43 |
|
29 kwietnia uczniowie II LO uczestniczyli w niecodziennych zajęciach. Mieli możliwość spotkania z twórcą robotów, które zdążyły już urzec obserwatorów podczas dnia otwartego, panem Jarosławem Affeltem. Tym razem robotów było jeszcze więcej, jeszcze bardziej fascynujących. Nie dość, że same układały różne napisy, nie dość, że straszyły uczniów, udając kobrę, to jeszcze potrafiły odróżnić kolory!
Podczas wakacji i w przyszłym roku szkolnym pan Affelt prowadzić będzie zajęcia z robotyki i modelarstwa dla uczniów II LO i szkoły podstawowej, a także innych zainteresowanych tą zachwycającą dziedziną nauki. Chętnych, co sugerowały odbyte zajęcia, nie zabraknie. |
[#253] |
oz, 29.04.2014 14:21 |
|
 25 kwietnia to dzień zakończenia nauki w II LO dla tegorocznych abiturientów. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na którą przybyli:
- Wiceburmistrz Miasta Rumi pan mgr Leszek Kiersznikiewicz,
- pracownicy naukowo – dydaktyczni Akademii Morskiej w Gdyni: dr Tadeusz Podoski – wykładowca fizyki doświadczalnej i dr Agata Cichocka – wykładowca encyklopedii Unii Europejskiej oraz samorządu terytorialnego w Polsce,
- wychowawcy klas trzecich panie Magdalena Pyszyńska i Joanna Gajewska,
- abiturienci,
- rodzice,
- społeczność II LO.
Uroczystość zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego i wprowadzenie sztandaru szkoły, na który trzecioklasiści złożyli ślubowanie przyrzekając, że będą przestrzegać praw i obowiązków absolwenta II LO w Rumi, głosząc jego dobre imię. Maturzyści byli gośćmi specjalnymi tej uroczystości, to dla nich młodsi koledzy pod kierunkiem pań Doroty Dubiel-Stojek i Marzenny Taube przygotowali pożegnalny program artystyczny. Całość występów okraszona była humorystycznymi tekstami i utworami muzycznymi. Najwybitniejsi abiturienci otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, wśród nich na szczególne brawa zasłużył Tomasz Dranicki z kl. IIIb, dwukrotny zdobywca stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Burmistrza Miasta Rumi, najlepszy uczeń szkoły z najwyższą średnią ocen 5,50. Następnie kolejni uczniowie odebrali świadectwa ukończenia nauki, nagrody książkowe oraz certyfikaty Akademii Morskiej w Gdyni potwierdzające udział w zajęciach akademickich z nautyki, fizyki doświadczalnej i integracji europejskiej. Najlepsi uczniowie szkoły zostali wyróżnieni stypendiami o charakterze motywacyjnym za osiągnięcia w nauce i reprezentowanie szkoły. Wręczono również nagrody za trzy pierwsze miejsca w konkursie literackim na esej z okazji 60-lecia Rumi oraz redaktorom gazetki szkolnej „Między lekcjami” za ich trzyletnią pracę. Wicedyrektor Jacek Szyba wkładał każdemu na głowę tradycyjny biret. Ich podrzucenie wysoko do góry było symbolicznym rozstaniem ze szkołą. Na zakończenie drugoklasiści pożegnali absolwentów wręczając im drobne upominki. Nie zabrakło wypowiedzi i podziękowań abiturientów, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. Wiceburmistrz Miasta Rumi pan Leszek Kiersznikiewicz oraz pani dyrektor Lucyna Oglęcka przekazali młodzieży życzenia osiągnięcia wymarzonych celów życiowych oraz pomyślności na maturze.
To już za kilka dni. Powodzenia, Kochani, trzymamy za Was kciuki! |
[#245] |
oz, 29.04.2014 08:10 |
|
|