|
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2014 / 2015 |
|
|
Dnia 13 października 2014 r. podczas zajęć sportowo-obronnych gościliśmy funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej. Strażak przedstawił młodzieży informacje dotyczące, m.in. zadań, kompetencji oraz struktury Państwowej Straży Pożarnej, wymagań rekrutacyjnych do grup czynnych straży pożarnej oraz warunki przyjęć do uczelni wyższej kształcącej kadry do służby w Straży Pożarnej (Szkoła Głowna Służby Pożarniczej w Warszawie), sposobu gaszenia pożarów, zagrożeń oraz sytuacji z jakimi spotykają się strażacy.
Funkcjonariusz chętnie odpowiadał na różnorodne pytania młodzieży. Agata Flisiak |
[#371] |
oz, 17.10.2014 08:49 |
Święto Edukacji Narodowej |
|
|
W przeddzień Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasę IIIa pod kierunkiem wychowawczyni pani Doroty Dubiel-Stojek i pedagog pani Marzenny Taube. Uczniowie przedstawili prześmieszny obrazek szkolnych przygotowań do apelu, ubarwiając go żartami, piosenkami i tańcem oraz znanym fragmentem "Ferdydurke" brawurowo recytowanym przez ucznia kl. Ib Oskara Miśniakiewicza. Złożyli życzenia wszystkim nauczycielom, a do życzeń dołączyła się nowo wybrana przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego II LO Ewelina Kwiatek z kl. IIb. Na koniec wszystkich czekała niespodzianka. Licealiści wręczyli nauczycielom czekoladowe serduszka. Miły prezent w postaci pięknie opakowanego jabłuszka dla wszystkich nauczycieli przygotował także Samorząd Uczniowski pod opieką pań Aleksandry Andrachiewicz i Anny Wiśniewskiej. W pokoju nauczycielskim z inicjatywy klas Ib i IIb czekał na pedagogów słodki poczęstunek. W imieniu wszystkich obdarowanych serdeczne wyrazy podziękowania uczniom przekazała pani dyrektor Lucyna Oglęcka wręczając jednocześnie dyplomy uznania uczennicom kl. IIa Kamili Baranowskiej i Darii Rochna za udział w międzyszkolnym konkursie na spot promujący Rumię z okazji 60 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.
To był przyjemny dzień dla całej szkolnej społeczności, w takie dni szkoła zyskuje nowy wymiar |
[#363] |
oz, 13.10.2014 13:31 |
Spotkanie z Żandarmerią Wojskową |
|
|
W dniu 06 października 2014 r. podczas zajęć specjalnych klas sportowo-obronnych gościliśmy funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej. W trakcie prelekcji uczniowie mieli sposobność poznania: specyfiki pracy w tej jednostce mundurowej, zadań oraz kompetencji służb, kryteriów rekrutacyjnych do służby wojskowej i wiele innych. Funkcjonariusz chętnie dzielił się wspomnieniami z pełnionej misji wojskowej w Afganistanie, której towarzyszyło wiele niesamowitych historii. Młodzież z uwagą słuchała prezentacji gościa, co zaowocowało mnóstwem nurtujących pytań, na które funkcjonariusz chętnie odpowiadał.
Spotkanie przebiegało sympatycznie, w atmosferze, w której profesjonalizm prelekcji elastycznie łączył się z humorem, dzięki czemu odbiór wydarzenia był obopólnie pozytywny. Agata Flisiak |
[#359] |
oz, 07.10.2014 10:54 |
|
30 września z inicjatywy Poseł na Sejm RP pani Krystyny Kłosin w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi odbyło się spotkanie uczniów II LO, Szkoły Podstawowej Nr 9 i Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego z porucznikiem Aleksandrem Pawelcem, prawie 99-letnim weteranem II wojny światowej i najstarszym żyjącym obrońcą Oksywia i Gdyni. Gość spotkania, laureat medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni, w barwny sposób piękną polszczyzną podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z lat szkoły powszechnej i wczesnej młodości w przedwojennej Gdyni oraz przeżyciami wojennymi z września 1939, gdy jako strzelec wyborowy Oddziału Zwiadu 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie brał udział w obronie Redy, Rumi i Kępy Oksywskiej. Jak sam opowiadał, miał zaszczyt stać na baczność przed pułkownikiem Stanisławem Dąbkiem. Po kapitulacji Lądowej Obrony Wybrzeża trafił do obozu jenieckiego, z którego zbiegł, by wstąpić do Armii Krajowej.
Nie kryjąc wzruszenia pan porucznik zauważył uczniów profilu sportowo obronnego II LO w Rumi, ubranych w żołnierskie mundury. To do nich skierował słowa nadziei, wierząc że w chwili obecnej młode pokolenie Polaków potrafiłoby udźwignąć ciężar odpowiedzialności za ojczyznę. To im przekazał egzemplarze swoich wojennych wspomnień, licząc że przeczytają z zainteresowaniem oraz film „Pułkownik Dąbek – Obrona Gdyni 1939”. Na zakończenie spotkania obrońca Wybrzeża otrzymał z rąk pani poseł, członkini Komisji Obrony Narodowej, pamiątkową statuetkę Ministra Obrony Narodowej RP Tomasza Siemoniaka, a od zgromadzonych uczniów bukiet jesiennych kwiatów wraz ze słowami wdzięczności i głębokiego szacunku. Młodzież na stojąco podziękowała gościowi za spotkanie, a dyrektor ZSO pani Lucyna Oglęcka przekazała życzenia zdrowia i dalszej aktywności. |
[#351] |
oz, 02.10.2014 12:51 |
Wybory do Samorządu Uczniowskiego |
|
|
Dnia 30 września 2014r w II Liceum Ogólnokształcącym w Rumi odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego przeprowadzone przez opiekunów samorządu p. A. Andrachiewicz i A. Wiśniewską. W wyborach wzięło udział ośmiu kandydatów reprezentantów wszystkich klas. Każdy z nich przygotował kampanię wyborczą, mającą na celu przekonanie wyborców do swojej kandydatury. Po głosowaniu komisja wyborcza zasiadła do liczenia głosów. Przewagą głosów wygrała Ewelina Kwiatek z klasy II „b”, dzięki czemu została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego II LO w Rumi. Najwyraźniej jej program wyborczy spełnił oczekiwania i została ona obdarzona zaufaniem wszystkich uczniów.
Gratulujemy nowej przewodniczącej! |
[#350] |
oz, 01.10.2014 19:06 |
Spotkanie ze strażnikiem miejskim |
|
|
W dniu29 września 2014 r. podczas zajęć specjalnych klas sportowo-obronnych gościliśmy funkcjonariusza straży miejskiej. W trakcie prelekcji uczniowie mieli sposobność poznania: specyfiki pracy w tej jednostce mundurowej, kryteriów rekrutacyjnych do w.w. służb, zasad zdobywania stopni awansu zawodowego, informacji dotyczących przepisów prawnych regulujących kompetencje oraz zadania funkcjonariuszy oraz wiele innych.
Młodzież z uwagą słuchała prezentacji gościa, co zaowocowało mnóstwem nurtujących pytań, na które funkcjonariusz chętnie odpowiadał. Agata Flisiak |
[#349] |
oz, 01.10.2014 18:58 |
Obchody 60-lecia nadania Rumi praw miejskich w II LO w Rumi |
|
|
„Mamy tylko jedną Rumię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”
Florian Plit
|
|
26 września 2014 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Rumi odbyły się obchody 60 rocznicy nadania Rumi praw miejskich, a nasza szkoła przyjęła zaszczytny tytuł gospodarza międzyszkolnych uroczystości. Celem, który sobie postawiliśmy, była promocja wiedzy o Rumi, jej historii, geografii i samorządzie terytorialnym wśród młodzieży w roku szczególnym, roku obchodów urodzin naszego miasta. Ta ważna data wiele zmieniła w otaczającej nas rzeczywistości, tym bardziej więc zależało nam na tym, aby młodzi Polacy mieli poczucie uczestnictwa w historii, rodzącej się na ich oczach. Dlatego w końcu ubiegłego roku szkolnego zaproponowaliśmy gimnazjom i szkołom ponadgimnazjalnym Rumi wzięcie udziału w dwóch kategoriach konkursowych:
- konkursie na spot promujący Rumię – polegającym na przygotowaniu przez indywidualnych uczniów lub dwuosobowe zespoły króciutkiego filmiku,
- multimedialnym konkursie historycznym pod hasłem „Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” – tu zaplanowaliśmy quiz toczący się na żywo, związany z dziejami miasta ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej.
Aby nadać naszemu przedsięwzięciu wyższą rangę, wystąpiliśmy i otrzymaliśmy:
- patronat honorowy Burmistrz Miasta Rumi pani mgr inż. Elżbiety Rogala-Kończak,
- patronat medialny „Dziennika Bałtyckiego” i „Gońca Rumskiego”,
- patronat medialny „Radia Kaszëbë”,
- opiekę medialną „Twojej Telewizji Morskiej”.
Odpowiedziały wszystkie szkoły rumskie i tak po kilku miesiącach pracy dziewięć szkół rumskich dotarło do finału.
Na uroczystość przybyli:
- Burmistrz Miasta Rumi pani mgr inż. Elżbieta Rogala – Kończak,
- Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego pan Jan Domański,
- Przewodniczący Rady Miejskiej Rumi pan Michał Pasieczny,
- dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku pan Jan Główczewski,
- prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni dr Piotr Małolepszy,
- wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni dr Agata Cichocka,
- wieloletni działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pan Jerzy Hoppe,
- asystentka Senatora RP prof. Edmunda Wittbrodta pani Anna Garwadzka,
- asystentka Posła na Sejm RP Jerzego Budnika pani Alicja Skwarło,
- asystent Posłanki na Sejm RP Krystyny Kłosin pan Bartłomiej Opajdowski,
- przedstawicielka BAŁTYKGAZ w Rumi pani Kamilla Pacholska,
- dyrektorzy szkół i przedszkoli w Rumi,
- uczniowie i opiekunowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Rumi,
- młodzież i nauczyciele II LO.
Przybyłych witały Rumianki oraz pan Sukulenty, bohaterowie pięknie wydanych bajek Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej na temat obiektów i zabytków Rumi „Rumia pachnąca rumiankiem”, wręczając gościom eseje autorstwa uczniów II LO efekty wewnątrzszkolnego konkursu „Rumia moich marzeń”.
Impreza okazała się bardzo ciekawa i widowiskowa z powodu wykorzystania nowoczesnego sprzętu multimedialnego i formy konkursu wiedzy o Rumi, przypominającego popularny telewizyjny teleturniej „Jeden z dziesięciu”. Reprezentanci szkół już w przeddzień wylosowali poszczególne stanowiska, a nad prawidłowym jego przebiegiem czuwała komisja pod kierunkiem pani burmistrz Elżbiety Rogala-Kończak, której towarzyszyli pan Jerzy Hoppe i pani dr Agata Cichocka. Konkurs poprowadził ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły, dwukrotny stypendysta Prezesa Rady Ministrów, stypendysta Burmistrz Miasta Rumi oraz laureat I miejsca w finale XII edycji Powiatowej Olimpiady Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu Gdańskim, Tomasz Dranicki. Reprezentanci szkół stoczyli prawdziwy bój o palmę pierwszeństwa, okazali się świetnie przygotowani, a ich wiedza była zaskoczeniem nie tylko dla zgromadzonej widowni. Swoistym uzupełnieniem konkursu była prelekcja pani dr Agaty Cichockiej z Katedry Nauk Humanistycznych Akademii Morskiej w Gdyni na temat „Rola samorządu terytorialnego na przykładzie Rumi”. Chwilę relaksu i specyficzny dodatek stanowiły natomiast występy taneczne małych i dużych kaktusów pod kierunkiem pani Anny Rogowskiej oraz wiązanki muzyczne zespołu wokalno-instrumentalnego pana Jana Skałbani.
Laureatami poszczególnych kategorii konkursowych naszego projektu zostali zajmując w finałowym multimedialnym konkursie wiedzy o Rumi:
I miejsce: Katarzyna Zuba i Weronika Mączka uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi,
II miejsce: Marcelina Wilczewska i Wojciech Skierka uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Rumi,
III miejsce: Tomasz Dettlaff i Nikodem Siembieda uczniowie Gimnazjum Nr 4 w Rumi.
Konkursem towarzyszącym projektowi był konkurs na spot promujący Rumię. Rozstrzygnięto go 19 września, jednak ich laureaci zostali ujawnieni podczas głównych uroczystości. Na konkurs napłynęło ogółem sześć prac z pięciu szkół. Komisja, w skład której weszli informatycy z różnych szkół: Jolanta Kijowska, Jarosław Affelt i Anna Klepczyńska oceniając spoty brała pod uwagę:
- pomysłowość, oryginalność i zaangażowanie uczniów w techniczne wykonanie pracy,
- sposób przekazania treści i zaprezentowaną formę,
- rzetelną wiedzę nt. miasta i ogólne wrażenie estetyczne prezentacji.
Po wnikliwej dyskusji postanowiono uhonorować 3 najlepsze spoty:
I miejsce – Szymon Racki uczeń Ekologicznego Gimnazjum Społecznego w Rumi,
II miejsce – Piotr Gryzik uczeń Gimnazjum Nr 2 w Rumi,
III miejsce – Monika Onuch uczennica Gimnazjum Nr 1 w Rumi.
Nagrodzone spoty zostały zaprezentowane zgromadzonym gościom podczas dnia finałowego. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, co było możliwe dzięki pozyskaniu sponsorów. Fundatorami nagród byli:
- Urząd Miasta Rumi,
- Starostwo Powiatowe w Wejherowie,
- Towarzystwo Ubezpieczeń „Uniqa”,
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni,
- Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w Gdyni,
- Senator RP pan prof. Edmund Wittbrodt,
- Poseł na Sejm RP pan Jerzy Budnik,
- Posłanka Sejm RP pani Krystyna Kłosin,
- Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo”,
- Wydawnictwo Pedagogiczne „Operon”,
- Akademia Morska w Gdyni.
Wszyscy pozostali uczestnicy konkursów oraz zaangażowani nauczyciele otrzymali podziękowania i dyplomy za udział w projekcie edukacyjnym II LO w Rumi oraz prześliczne książki Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej „Rumia pachnąca rumiankiem”. Były one także podziękowaniem wraz z oprawionymi esejami „Rumia moich marzeń” autorstwa uczniów II LO dla wszystkich sponsorów.
Zabierając głos na zakończenie uroczystości dnia finałowego obchodów 60-rocznicy nadania Rumi praw miejskich goście podkreślali ogromną wiedzę uczestników konkursów, trafność naszego projektu i jego wielką wagę edukacyjną. Stawiając natomiast pytanie, czy udało nam się osiągnąć zaplanowany cel, należałoby przypomnieć sparafrazowaną myśl polskiego geografa prof. Floriana Plita „Mamy tylko jedną Rumię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.” Ta idea towarzyszyła przybyłym przez całą uroczystość i niech stanie się mottem na przyszłość dla każdego mieszkańca naszego miasta. Szkoły uczestniczące w projekcie uczyniły pierwszy krok w tym kierunku.
Uroczystość przygotował Zespół Projektowy w składzie: Aleksandra Zarzycka, Anna Wiśniewska, Monika Pranczke, Teresa Brunath, Aleksandra Andrachiewicz. Oprawa muzyczna – Jan Skałbania, oprawa plastyczna – Monika Suchomska, zaplecze techniczna – Daniel Hadam, Jarosław Affelt. |
[#348] |
oz, 01.10.2014 17:33 |
Wizyta niemieckich przyjaciół |
|
|
Wrzesień tradycyjnie jest miesiącem, w którym II Liceum Ogólnokształcące w Rumi odwiedza grupa uczniów Christoph Jacob Treu Gymnasium, zaprzyjaźnionej szkoły w dalekim Lauf w niemieckiej Bawarii. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu wymiany polsko – niemieckiej jest wicedyrektor szkoły pani Lucyna Penkowska, a finansowe wsparcie projektu zapewniła polsko – niemiecka organizacja Deutsch – Polnisches Jugendwerk. Niemiecka młodzież zamieszkała u rodzin polskich uczniów, którzy wzięli na siebie obowiązek zatroszczenia się o miłą atmosferę, dobre samopoczucie i nastrój naszych gości. Jednym z punktów programu było uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych i zawodach sportowych w naszej szkole, zabawach integracyjnych oraz wspólnej nauce tańców towarzyskich i hip-hopowych. Młodzi Niemcy i ich opiekunowie spotkali się z Wiceburmistrzem Miasta Rumi panem Leszkiem Kiersznikiewiczem w Stacji Kultura i zwiedzili nową bibliotekę. Ponadto zaplanowano liczne ciekawe wycieczki, podczas których niemieccy goście mogli zapoznać się z kulturą, krajobrazem i historią naszego regionu. Atrakcją były zabytki i ciekawe miejsca Gdańska, Sopotu i Malborka, do refleksji skłaniał pobyt na Westerplatte, a świetną zabawą okazała się wycieczka do Łeby i spacer brzegiem morza, sprzyjający bliższemu poznaniu. W czasie wolnym młodzież spotykała się na bilardzie, kibicowała reprezentacji Polski podczas finału Mistrzostw Świata w Siatkówce i nawiązywała przyjaźń. Jednak najbardziej oczekiwano spotkania w restauracji „Domku, w którym straszy” łączącego młodych ludzi oraz goszczące ich rodziny. Po tym nastąpiły już tylko łzy pożegnania. Przyrzeczono sobie ponowne spotkanie w Lauf, kontakty e-mailowe i telefoniczne.
Odwiedziny grupy młodzieży niemieckiej umożliwiły uczniom sprawdzenie swoich umiejętności językowych. Dały również szansę dalszego pielęgnowania przyjaźni między naszymi narodami. Te kilka wspólnie spędzonych dni obfitowały w liczne niezapomniane przeżycia i ciekawe doznania. Pozostawiły bardzo miłe i piękne wspomnienia. Czekamy już na ponowne spotkanie w Lauf. |
[#344] |
oz, 29.09.2014 13:07 |
Zajęcia klas sportowo-obronnych |
|
|
Dnia 08.09.2014 roku odbyły się pierwsze zajęcia specjalne dla klas o profilu sportowo-obronnym. Młodzież miała możliwość weryfikacji poziomu własnych zdolności motorycznych oraz stopnia opanowania umiejętności sportowych o charakterze zwinnościowym i akrobatycznym. Pierwsze zajęcia stworzyły możliwość obrania koniecznej drogi usprawniania wiodącej z jednej strony do podtrzymania posiadanych umiejętności, z drugiej zaś do udoskonalenia dostrzeżonych niedoskonałości w wybranych elementach ruchowych oraz zdolnościach motorycznych.
Młodzież z optymizmem patrzy w przyszłość dokładając wszelkich starań, aby obrana specjalizacja zbliżała ich do stawania się wykwalifikowanymi funkcjonariuszami służb mundurowych lub specjalistami w dziedzinie sportu, wychowania fizycznego czy rekreacji.
Agata Flisiak |
[#338] |
oz, 18.09.2014 13:31 |
Zajęcia integracyjne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. |
|
|
10 września 2014 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach integracyjnych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Zajęcia odbywały się w miłej i luźnej atmosferze, a dzięki licznym zadaniom, których wykonanie wymagało współdziałania, młodzież miała okazję lepiej się poznać i zbliżyć do siebie. Ponadto każde z wyzwań wymagało kreatywności i dobrej organizacji, jak choćby zbudowanie lądowiska dla jajka, które zrzucone z wysokości dwóch metrów nie rozbije się, czy zbudowanie żywej rzeźby, porozumiewając się tylko za pomocą mowy werbalnej.
Dla pierwszoklasistów były to pierwsze zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie, ale nie ostatnie. Czeka ich jeszcze kilka w nowym roku szkolnym, gdyż obie nasze szkoły łączy współpraca, której efektem jest utworzenie profilu psychologiczno-pedagogicznego w II LO w Rumi. |
[#335] |
oz, 14.09.2014 13:30 |
|
|