Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
   Do poczytania - kalendarium

 

Kalendarium -

najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu

Przejdź do galerii  kalendarium 1

 

18 maja

 • 100 lat temu urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, polski duchowny katolicki, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał. Życiorys papieża Polaka na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Paweł_II;
 • Międzynarodowy Dzień Muzeów. Zgodnie z II etapem znoszenia ograniczeń 4 maja wznowiły działalność muzea, galerie sztuki, archiwa, biblioteki, niemniej jednak decyzje o otwarciu poszczególnych instytucji podejmuje dyrektor w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. W muzeach obowiązują obostrzenia, dlatego rekomenduje się równolegle zwiedzanie online. Muzea i galerie z całego świata udostępniają swoje kolekcje w Internecie. Dzięki temu, pozostając w domu, można zobaczyć najsłynniejsze wystawy i obiekty kulturalne. 10 muzeów, które umożliwiają wirtualne zwiedzanie na stronie:https://www.radiozet.pl/Podroze/Wirtualne-zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic-online. Do odwiedzenia m. in. Muzeum w Nowym Jorku, Rijksmuseum w Amsterdamie, Muzeum Salvadora Dali w Katalonii, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. 

19 maja

 • Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.

 

20 maja

 • Urodziła się Hanna Krall, polska pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartej na wywiadzie z Markiem Edelmanem, w którym zawarte są jego wspomnienia z powstania w getcie warszawskim oraz jego pracy jako kardiologa.

 

22 maja

 • Dzień Praw Zwierząt. Klub Gaja, dzięki swej kampanii prowadzonej przez dwa lata, doprowadził do podpisania ustawy o ochronie zwierząt w 1997 r. i ustanowił 22 maja Dniem Praw Zwierząt w Polsce;
 • Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej ustalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją; upamiętnia konferencję w Nairobi 22 maja, na której przedstawione zostały efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności: https://pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowy_Dzień_Różnorodności_Biologicznej

24 maja

 • Europejski Dzień Parków Narodowych ustanowiony w rocznicę utworzenia pierwszego, europejskiego parku Sarek w Szwecji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Narodowy_Sarek;
 • Dzień Wojsk Specjalnych. Wojska Specjalne (Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa Grom i inne) powołane zostały ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcję dowodzenia przejęło Dowództwo Wojsk Specjalnych.

 

 Anna Młodzikowska - Zachar                     

[#2392]  am, 17.05.2020 20:06 
   PBW w Gdańsku Filia w Wejherowie wznawia wypożyczenia

 

Informacje PBW w Gdańsku Filia w Wejherowie

Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Wejherowie w e – mailu poinformowała, że Filia PBW w Wejherowie zostanie otwarta 18 maja i będzie czynna w godzinach od 10.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. W celu bezpiecznego świadczenia usług w czasie pandemii proszę zapoznać się z instrukcją:

 • Na terenie Biblioteki można przebywać wyłącznie w maseczce zakrywającej usta i nos po zdezynfekowaniu dłoni;
 • Po terenie Biblioteki należy poruszać się tylko w wyznaczonym obszarze i z zachowaniem bezpiecznych odległości między osobami;
 • Jednocześnie w Bibliotece może przebywać maksymalnie 4 czytelników w placówce w Gdańsku, natomiast w filiach 1 osoba;
 • Przed przyjściem do Biblioteki należy wyszukać i wybrać książki/multimedia  w katalogu onlineoraz dokonać ich rezerwacji poprzez konto czytelnika, ewentualnie telefonicznie (58 671 32 87) lub pisząc na adres mailowy: pbwwejherowo@pbw.it.pl;
 • Do Biblioteki zapraszamy Państwa po otrzymaniu informacji o przygotowaniu zamówionych publikacji do odbioru;
 • W przypadku trudności w wyszukiwaniu i wyborze publikacji można skorzystać z pomocy bibliotekarzy PBW – telefonicznie (58 671 32 87)  lub przez e- mail pbwwejherowo@pbw.it.pl;
 • Wszelkie płatności mogą być dokonywane wyłącznie poprzez wpłatę na konto bankowe PBW BANK PKO BP S.A.    -    93 1020 1811 0000 0002 0312 5887;
 • Bibliotece można przebywać tylko przez czas niezbędny do zwrotu i wypożyczenia zbiorów.

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówki, można nadal  korzystać z oferty skanowania materiałów bibliotecznych dla celów edukacyjnych. Dla czytelników wykonywane będą skany artykułów z czasopism i fragmentów książek dostępnych w PBW. Zasoby online na stronach IBUK Libra https://libra.ibuk.pl/ oraz Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej www.pbc.gda.pl.. Do końca maja 2020 nie będą naliczane kary za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych. W Bibliotece do odwołania nie będzie możliwości:

·         korzystania ze zbiorów na miejscu (czytelnia – zamknięta),

·         korzystania z usług ksero,

·         dostępu do Internetu, samodzielnego skanowania i wydruku materiałów z Internetu,

·         skorzystania z toalety,

·         dłuższego przebywania na terenie Biblioteki ponad czas niezbędny.

Wszystkie zbiory zwrócone przez czytelników zostaną poddane kwarantannie przed ponownym udostępnieniem. Informację przesłała pani Alina Hope, kierownik PBW Filia w Wejherowie.

Anna Młodzikowska - Zachar

 

[#2391]  am, 14.05.2020 20:27 
   Ekranizacje lektur

Ekranizacje lektur

Na stronie https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909uczniowie mogą obejrzeć ekranizacje lektur. Vod.tvp.pl proponuje m.in. takie tytuły jak: Chłopi, Hamlet, Inny świat, Śluby panieńskie, Mistrz i Małgorzata, Wesele, Lalka. Do obejrzenia również cykl poświęcony Z. Herbertowi, Sł. Mrożkowi, H. Sienkiewiczowi, J. Iwaszkiewiczowi. W maju w Teatrze Telewizji na TVP Kultura będzie można obejrzeć m.in. Skąpca (15 maja), Śluby panieńskie (25 maja). Polecam.

Anna Młodzikowska - Zachar

 

[#2388]  am, 12.05.2020 12:44 
   Quizy ze znajomości lektur

Quizy ze znajomości lektur

 Kolejna propozycja nadesłana przez kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Wejherowie dla uczniów szkół średnich i nie tylko, dotycząca testów ze znajomości lektur.  Czytelnicy znajdą tam również literackie zagadki. Quizy dostępne na stronie:

 

 https://www.quizme.pl/dzial/lektury-szkolne

 

 

 

Anna Młodzikowska - Zacha

[#2382]  am, 08.05.2020 15:00 
   Konkurs Filmowy o Ekologii

Konkurs Filmowy o Ekologii

 

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu zachęca uczniów, którym bliskie jest „bycie EKO” do wzięcia udziału w Konkursie Filmowym o Ekologii. Zadaniem konkursu jest nagranie filmu związanego z codziennym życiem młodych ludzi w aspekcie ekologii. Dla uczestników przygotowano atrakcyjne nagrody. Szczegóły konkursu na stronie:

 

 

https://www.wsb.net.pl/konkurs-filmowy-o-ekologii-dla-studentow-i-uczniow/

LINK do filmiku promocyjnego

 

Anna Młodzikowska - Zachar

[#2381]  am, 08.05.2020 14:36 
   Żegnamy kolegów i koleżanki z klas trzecich
[#2379]  bs, 07.05.2020 18:04 
   Prace uczniów

Prace uczniów klas II a i II b przyroda LO

Przejdź do galerii  prace2

Tym razem prace dotyczą tragedii w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pożar pochłonął ponad 10 % obszaru. Uczniowie w ramach projektu wykonali plakaty, makiety, rysunki obrazujące florę i faunę BPN, wskazując tym samym na potrzebę baczniejszej ochrony bioróznorodności. 

Anna Młodzikowska - Zachar

 

[#2378]  am, 07.05.2020 16:53 
   1, 2, 3 MAJA

Daty, o których należy pamiętać

Przed nami 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Z powodu obecnej sytuacji nie możemy wspólnie świętować na uroczystej akademii szkolnej. Dlatego pamiętajmy o tak ważnych datach.

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago. W Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 r. W tym roku nie będzie możliwości tworzenia wspólnych pochodów ulicami miast.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej obchodzony od 2004 r. W 1919 r. Sejm uchwalił ustawę godłach i barwach: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, z cnót oznacza odwagę i waleczność.

3 maja – Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja na pamiątkę wydarzeń z 1791 r. Konstytucja, jako pierwsza w Europie, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, jego obchodzenie wznowiono w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 r. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane oficjalnie przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Anna Młodzikowska - Zachar

[#2369]  am, 30.04.2020 17:35 
   Boisko Orlik

W związku z trwającą pandemią koronawirusa „COVID-19” obiekty sportowe Boiska Orlik 2012 w Rumi Janowie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi ul. Stoczniowców 6 będą otwarte w godzinach:

od poniedziałku do piątku – 12.00 – 17.00

w soboty i niedziele – 8.30 – 21.30

Otwarcie boiska Orlik w w/w godzinach nastąpi od 4 maja i potrwa do odwołania !!!

Regulamin uczestnictwa

[#2368]  dh, 29.04.2020 09:57 
   Nekrolog
[#2272]  jk, 27.04.2020 11:57 


26.05.2020
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.468.150  
stat4u
0,3359375