Zespół Szkół Ogólnokształcących
II Liceum Ogólnokształcące w Rumi
im. Józefa Konrada Korzeniowskiego

 
   Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

Na znak solidarności z osobami z autyzmem zapraszamy do wzięcia udziału w Akcji, którą chcemy Wam zaproponować. Udział jest niezwykle prosty…Po prostu ubierz się w tym dniu na niebiesko.

Zachęcamy do robienia zdjęć i zamieszczania ich na Facebooku.

Możecie wysłać zdjęcia do nas na maila szybaa47@gmail.com , joannacylke@gamil.com.

Zrobimy kolaż, który pokaże jak silną jesteśmy grupą i jak wspieramy osoby z autyzmem.

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia Zespół psychologiczno – pedagogiczny.

[#2309]  jk, 01.04.2020 15:26 
   Konkursy Pedagogicznych Bibliotek Wojewódzkich w Gdańsku i Słupsku

 

 Uczniowie

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku w ramach akcji

Siostro, Bracie – zostań w chacie

zachęcają do wzięcia udziału w konkursach między innymi dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa pomorskiego:

„Myślę więc czytam”

„Zainspiruj innych”

Celem konkursów jest rozbudzanie pasji czytelniczych i zamiłowania do literatury pięknej oraz rozwijanie kreatywności oraz umiejętności posługiwania się nowymi technologiami. Szczegółowe informacje i regulaminy dostępne są na stronach

http://pbw.gda.plhttps://pbw.slupsk.pl/ 

 Anna Młodzikowska - Zachar

 

 

[#2304]  am, 31.03.2020 13:04 
   Terminy próbnych matur

MATURZYŚCI

 

 MATURZYŚCI

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego w Formule 2015 w dniach od 2 do 8 kwietnia br. Arkusze będą udostępnione w wersjach standardowej i dostosowanej do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały (nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych, pliki z danymi do zadań z informatyki itp.) zamieszczone zostaną na stronie  www.cke.gov.pl i na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych. Na tych samych stronach internetowych zamieszczone są szczegółowe informacje o egzaminie maturalnym. Uczniowie sami pobierają, zgodnie z harmonogramem arkusze ze strony internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Po wypełnieniu odsyłają nauczycielom w uzgodnionej formie.

 

 

TERMINARZ

 

Data

Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 9:00

Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 14:00

2 kwietnia (czwartek)

język polski (poziom podstawowy PP)

język polski (poziom rozszerzony PR)

fizyka (PR)

3 kwietnia (piątek)

matematyka (PP)

matematyka (PR)

filozofia (PR)

język łaciński(PR)

historia sztuki (PR)

historia muzyki (PR)

6 kwietnia (poniedziałek)

języki obce nowożytne: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (PP)

języki obce nowożytne: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (PR)

7 kwietnia (wtorek)

biologia (PR)

wos (PR)

geografia (PR)

informatyka (PR)

8 kwietnia (środa)

chemia (PR)

języki litewski, białoruski, ukraiński (PP)

historia (PR)

języki litewski, białoruski, ukraiński, kaszubski (PR)

 

 

Anna Młodzikowska - Zachar

[#2303]  am, 31.03.2020 11:04 
   Animacja - odpady BIO
Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” realizuje działania informacyjne dot. segregacji odpadów, w tym obowiązku wydzielania z odpadów zmieszanych odpadów kuchennych (bioodpadów). W ramach prowadzonych działań zrealizowano film instruktażowy dot. prawidłowej segregacji odpadów zielonych oraz kuchennych. Film ten dostępny jest tu - Animacja - odpady BIO
[#2300]  jk, 30.03.2020 22:30 
   Pomoc psychologa i pedagoga

Szanowni Państwo Rodzice, Opiekunowie i Uczniowie.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w kraju rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. wydłużono ograniczenie funkcjonowania szkoły. Zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze w szkołach zostają zawieszone do Świąt Wielkanocnych, szkoła pozostaje zamknięta.

W szkole nadal świadczona jest pomoc psychologa i pedagoga. W celu uzyskania porady lub wsparcia prosimy o kontakt przez e-dziennik lub wysłanie informacji na szkolny e-mail.

Psycholog szkolny: Joanna Cylke, Joanna Żurawska, Agnieszka Wilkanowska - Szczęsny

Pedagog szkolny: Anna Szyba, Karina Hoła

W sprawach pilnych prosimy o telefoniczny kontakt z sekretariatem szkoły. Postaramy się odpowiedzieć na Państwa i Uczniów potrzeby.

Zachęcamy do śledzenia strony Facebookowej szkoły. Na bieżąco zamieszczamy tam porady i wskazówki, które może pomogą przetrwać nam ten trudny czas.

Przypominamy również o ogólnopolskim telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116111, który czynny jest 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

[#2298]  jk, 30.03.2020 19:49 
   Komunikat Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Rumi przy ul. Pomorskiej 3

Komunikat Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Rumi przy ul. Pomorskiej 3

Szanowni Państwo

Pragniemy poinformować, że choć w ograniczonej formie, Poradnia w dalszym ciągu pracuje. Oferujemy konsultacje zdalne, poradnictwo, superwizję koleżeńską oraz wsparcie psychologiczne za pośrednictwem zdalnych metod komunikacyjnych. 

Jeśli szkolni specjaliści - pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, terapeuci - zatrudnieni w placówce chcieliby wykorzystać ten czas na spokojną rozmowę, dłuższe konsultacje z pracownikami Poradni, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Będzie okazja do spokojnej rozmowy bez presji czasu, dzwonków i natłoku zadań.

Jeśli pracownicy placówki odczuwają potrzebę emocjonalnego wsparcia w stresującym czasie - nasi psychologowie są gotowi do udzielenia takiego wsparcia.

Można umawiać się na spotkanie kontaktując się z sekretariatem Poradni (tel. 58 671-09-56) lub pisząc e-maila na adres poradniajanowo@wp.pl.

Z serdecznymi pozdrowieniami i wyrazami szacunku

Aleksandra Mierska

Dyrektor PPP Rumia

  

[#2295]  am, 30.03.2020 09:23 
   Informacje i materiały dotyczące próbnego egzaminu maturalnego

Szczegółowe informacje o próbnym egzaminie maturalnym dostępne są na stronach internetowych CKE - Informacje o egzaminie maturalnym oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

[#2293]  jk, 27.03.2020 19:34 
   Uczniowie

 

Uczniowie

Serwis gov.pl/zdalnelekcje

Między innymi serwisami, na stronie (na końcu artykułu) znajdziecie lekcje dla uczniów zgodnie z podstawą programową, które mogą wykorzystywać nauczyciele podczas zdalnego nauczania.

Platforma do zdalnej nauki

E-podreczniki, to bezpłatne, stworzone przez MEN narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia współtworzenie nowych treści oraz testów sprawdzających. Materiały są dostępne z różnych urządzeń: komputer, laptop, smartfon, tablet. Na platformie uczniowie mają dostęp do e-podręczników i e- materiałów, a także filmów.

Maturzyści

Na stronie CKE znajdziecie zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów, ze wskazówkami i rozwiązaniami. Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego o językowych błędach, jakie maturzyści popełniają, chemii czy biologii na różne tematy.

Wykorzystano materiały opracowane przez Serwis RP gov.pl

www.gov.pl/zdalnelekcje

 

 

Anna Młodzikowska - Zachar

[#2291]  am, 26.03.2020 11:16 
   Lektury

Uczniowie

Przerwa w funkcjonowaniu szkoły powinna zachęcić Was do przeczytania ulubionej książki, zaległej lektury. Odpowiednio wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w szkole. Uzupełnij swoje wiadomości i rozwijaj umiejętności. Skorzystaj z darmowej platformy e-podreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela. Zachęcamy do oglądania ekranizacji lektur w telewizji i Internecie. Linki przydatne dla uczniów:

 https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl/ 

Małgorzata Farion

Anna Młodzikowska - Zachar

 

[#2290]  am, 26.03.2020 10:36 
   Koronawirus

  COVID-19

 

              Koronawirusy to grupa wirusów należących do rodziny Coronaviridae, w rzędzie Nidovirales. Zbudowane są z pojedynczej nici RNA, otoczonej kapsydem. Wyróżniają się rozmiarem genomu, który jest niezwykle duży w porównaniu z innymi wirusami RNA (nawet do 31,7 kpz, podczas gdy istnieją wirusy które mają tylko 2 kpz). Ich nazwa, pochodząca od łacińskiego słowa corona, odnosi się do charakterystycznych, przypominających koronę struktur otaczających wiriony (formy wirusów występujące poza komórką gospodarza), widocznych na obrazach otrzymywanych dzięki mikroskopii elektronowej. Wypustki te są białkami wchodzącymi w interakcję z receptorami powierzchniowymi komórki gospodarza, co umożliwia zainfekowanie ofiary. „Korona” sprawia, że koronawirusy są w stanie rozpoznawać cel ataku, skutecznie się z nim łącząc. Cały cykl replikacji odbywa się w cytoplazmie, do której wnika jedynie materiał genetyczny wirusa. Na podstawie RNA tworzy się komplementarna nić, która jest następnie wykorzystywana jako matryca w procesie namnażania materiału genetycznego wirusa.

Fragment publikacji na podstawie:

 

https://www.totylkoteoria.pl/2020/01/koronawirus-wuhan-chiny-epidemia.html

.....................................................................................................................................................................................................................................

Departament Informacji i Promocji MEN zaleca:

Rodzicom:

·         zachęcanie dziecka do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole;

·         przekazanie osobom, które będą opiekować się dzieckiem, podstawowych informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny;

·         rygorystycznego przestrzegania w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywa;

Uczniom:

·         przestrzegania zasad bezpieczeństwa w domu;

·         unikania miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

·         odpowiedzialnego wykorzystania czasu zawieszenia zajęć w szkole;

·         czytania ulubionych książek, uzupełniania wiadomości, rozwijania kompetencji;

·         korzystania przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez nauczyciela;

·         przestrzegania w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywa;

Zwrócenie uwagi na nietypowe zachowania:nadmierny płacz i rozdrażnienie, zmartwienie lub smutek, niezdrowe nawyki żywieniowe (objadanie się, brak apetytu) lub senność, drażliwość, trudności z uwagą i koncentracji, bóle głowy lub ciała, używki.

Aby wesprzeć dziecko:

należy poświęcić trochę czasu na rozmowę z dzieckiem na temat sytuacji, odpowiedzieć na pytania, wytłumaczyć mu, czemu przez najbliższe dni nie pójdzie do szkoły, wskazać jak radzić sobie z emocjami, ograniczyć dziecku możliwość oglądania wiadomości czy czytania informacji w Internecie na temat koronawirusa, zaplanować dzień, utrzymać stały rytm dnia wraz z odpoczynkiem.

Informacje dotyczące profilaktyki, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego  https://gis.gov.pl/

 

 

………………………………………………………………………………………………..........................................................................

Wykorzystano materiały opracowane przez Departament Informacji i Promocji MEN i Główny Inspektorat Sanitarny

https://www.gov.pl/web

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-rodzicow

https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

https://www.gov.pl/web/koronawirus/ochrona-zdrowia-psychicznego-w-epidemii

 

https://gis.gov.pl/

 Małgorzata Farion

Anna Młodzikowska - Zachar

 

[#2289]  am, 26.03.2020 10:30 


26.05.2020
© Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved
Strony ZSO Rumia używają ciasteczek (cookies). Korzystając ze stron wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
1.464.164  
stat4u
0,328125