[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
Aktualności - rok szkolny 2017 / 2018
 
   [SP 9] Teatr Miniatura w Gdańsku

Z okazji Mikołajek klasa III g i III j wybrały się do teatru Miniatura w Gdańsku  w celu obejrzenia spektaklu pt.: ” Magiczne święta Malwiny”. Zachwyciła nas wspaniała opowieść głównej bohaterki i jej przemyśleń dotyczących świąt Bożego Narodzenia.  Postać Czarodzieja Mizantropa była interesująca, ponieważ uważał, że ludzie zapomnieli, jak należy obchodzić Boże Narodzenie, więc postanowił, że świąt już więcej nie będzie. Jego sprytna asystentka Malwina do tego nie chciała dopuścić z pomocą zwariowanych kolędników udowodniła, że świetnie wiemy, co jest w świętach ważne. Dzięki fantastycznej grze aktorów, świetnej choreografii i muzyce tworzącej odpowiedni nastrój, spektakl okazał się niesamowitą przygodą. Dzieci miały okazje przypomnieć sobie i zaśpiewać wiele kolęd. Spektakl dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i zwrócił uwagę na to, co w życiu ważne. Nastroił nas do wesołego świętowania, a także pomógł poczuć atmosferę  świąt Bożego Narodzenia od nowa. Wychodząc poczuliśmy magię świąt.   

Karolina Bąkowska

    Joanna Próchniak 

 

                                                                                                                  

 

[#1662]  jp, 11-12-2017 23:02 
   [SP 9] Mikołajkowe spotkanie ze strażakami

W mikołajkowy poranek 6 grudnia 2017 odbyło się spotkanie ze strażakami- ratownikami z Państwowej Straży Pożarnej w Rumi. W interesujący sposób strażacy dokonali prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przedstawiony został numer alarmowy do straży pożarnej oraz zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Dziękujemy Panom Strażakom za interesujące spotkanie, kalendarze oraz zaproszenie do remizy Państwowej Straży Pożarnej w Rumi.

Przejdź do galerii  Strażak

Iwona Maćkowiak

[#1661]  im, 06-12-2017 18:37 
   [SP 9] Mikołajki w klasach I-III

6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy długo oczekiwany dzień, Mikołajki. Wszyscy czekaliśmy na Św. Mikołaja. Każdy kto mógł ubrał się na czerwono i założył czapkę Mikołaja. Tradycyjnie nie zabrakło słodkich upominków dla wszystkich dzieci. Św. Mikołaj swoją wizytą sprawił dzieciom dużo radości i zapewnił, że odwiedzi ich za rok.

Iwona Maćkowiak

[#1660]  im, 06-12-2017 18:31 
   [SP 9] Powitanie alpaki Grażynki

Wizyta w oliwskim ZOO dla większości dzieci to ogromne przeżycie zwłaszcza, gdy wita nas po przyjeździe alpaka Grażynka. Uczniowie klasy IIa i IIb mieli okazję zobaczyć zwierzęta, które do tej pory widziały jedynie w książkach lub na ekranie telewizora lub monitora komputera. Obserwując zwierzęta uczniowie poszerzają swoją wiedzę, uczą się szacunku do przyrody i właściwego podejścia do mieszkańców ogrodu zoologicznego. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się o tym, że ogrody zoologiczne mają duży wkład w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Dzięki przeprowadzanym badaniom, wiele gatunków zostało ocalonych przed całkowitym wymarciem. Podczas multimedialnych zajęć poznaliśmy świat ssaków, ich budowę oraz ciekawostki z ich życia. Po warsztatach wyruszyliśmy wyznaczonymi trasami, aby zwiedzić ZOO w grudniowy poranek. Dzięki umieszczonym przy poszczególnych stanowiskach informacjom, mogliśmy dokładnie poznać zwyczaje zwierząt, dowiedzieć się, co jedzą na co dzień oraz jakie jest ich naturalne środowisko. Wycieczka do ZOO poszerzyła naszą wiedzę o zwierzętach z innych stron świata.

Przejdź do galerii  ZOO

Elżbieta Idziak, Iwona Maćkowiak

[#1659]  im, 04-12-2017 18:10 
   [II LO] ZMIANY W WSO WAGI OCEN

ZMIANY W WEWNĄTRZSZKOLNYM SYSTEMIE OCENIANA

ŚREDNIA WAŻONA

 

Zmiany obowiązywać będą od 4 września 2017 r.

 

W § 2 WSO ust. 6 pkt 6 dodaje się podpunkty w brzmieniu:

a)     podstawą do wystawienia oceny śródrocznej oraz oceny rocznej jest średnia ważona,

b)  wagi ocen, ustala nauczyciel w pso:

Waga 5

Waga 4

Waga 3

Waga 2

Waga 1

 

celujący -                     99-100%

bardzo dobry +             96-98%

bardzo dobry                90-98%

bardzo dobry -              90-92%

dobry +                         86-89%    

dobry                            75-89%         

dobry -                          75-78%    

dostateczny +                71-74%

dostateczny                   56-74%

dostateczny -                 56-59%         

dopuszczający +            52-55%   

dopuszczający               40-55%     

niedostateczny +            36-39%   

niedostateczny               0-39%     

 

c)     średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę roczną w następujący sposób:

 

ŚREDNIA

OCENA SZKOLNA

poniżej 1,74

niedostateczny

od 1.75 do 2,74

dopuszczający

od 2.75 do 3,74

dostateczny

od 3,75 do 4.74

dobry

od 4.75 do 5,74

bardzo dobry

od 5.75

celujący

 

d)    średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę śródroczną w następujący sposób:

 

ŚREDNIA

OCENA SZKOLNA

poniżej 1,40

niedostateczny

od 1,40 do 1,74

niedostateczny +

od 1,75 do 2,39

dopuszczający

od 2,40 do 274

dopuszczający +

od 2,75 do 3,39

dostateczny

od 3,40 do 3,74

dostateczny +

od 3,75 do 4,39

dobry

od 4,40 do 4,74

dobry +

od 4,75 do 5,39

bardzo dobry

od 5,40 do 5,74

bardzo dobry +

od 5,75

celujący

 e) ocena proponowana może zawierać +,

f)   jeśli uczeń nie przystąpi do napisania pracy klasowej lub innej formy sprawdzenia wiedzy w wyznaczonym terminie skutkuje to wpisaniem do dziennika elektronicznego wartości "0"; wartość ta zostanie zastąpiona oceną w sytuacji gdy uczeń przystąpi do napisania zaległej pracy,

g)  wartość "0" nie jest oceną.

[#1568]  am, 03-12-2017 17:08 
   [II LO] FENOMEN CONRADA

FENOMEN   CONRADA

 

 

Przejdź do galerii  Fenomen Conrada

Rok 2017 został ustanowiony m.in. ROKIEM JOSEPHA CONRADA KORZENIOWSKIEGO. Wczoraj minęła 160 – ta rocznica urodzin naszego patrona. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filia w Wejherowie na lekcję: FENOMEN CONRADA, którą poprowadziła pani Ewa Szymerowska. Nasze dzisiejsze spotkanie zbiegło się z dniem urodzin tego wielkiego prozaika (ur. 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, w polskiej, patriotycznej rodzinie). Pani prowadząca przybliżyła nam sylwetkę pisarza, jego życie, twórczość i morskie podróże. Mieliśmy okazję obejrzeć slajdy ze zdjęciami rodzinnymi, pamiątkami, tablicami i pomnikami wystawionymi na całym niemalże świecie. Podziwialiśmy żaglowce, którymi przez blisko dwadzieścia lat podróżował. Dziś Jego imię noszą instytucje, muzea, cykliczne spotkania literackie nie tylko w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii, USA, Japonii. Pozostawił po sobie bogatą literaturę przełożoną na 40 języków. Na podstawie niektórych powieści powstało szereg adaptacji filmowych m.in. Czas apokalipsy F.F. Coppoli (na podstawie Jądra ciemności), Lord Jim V. Fleminga, Tajny agent A. Hitchcocka, Smuga cienia A. Wajdy. Fenomen Conrada polegał między innymi na tym, iż ucząc się języka angielskiego dość późno, tak biegle nim władał i w języku angielskim tworzył. W lekcji uczestniczyła klasa I a pod opieką pań Aleksandry Andrachiewicz i Anny Młodzikowskiej – Zachar.

A. Młodzikowska - Zachar

 

[#1655]  am, 02-12-2017 17:51 
   [II LO] I ETAPXI OLIMPIADY WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE

I ETAP

XI OLIMPIADY WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE

Przejdź do galerii  I etap olimpiady

 „STOP  SMOGOWI!”

 

  I etap Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie odbył się dziś,7 grudnia. W konkursie wzięło udział blisko 80 uczniów naszego liceum. Punktualnie o godzinie 10.00 młodzież przystąpiła do rozwiązania testu, który składał się z 20 pytań i trwał 45 minut. Nad prawidłowym przebiegiem olimpiady czuwał nasz gość pan Jacek Radomski, st. inspektor Straży Miejskiej w Rumi. Organizatorem olimpiady są Straż Miejska w Gdańsku i Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku. Głównym celem olimpiady jest popularyzacja wiedzy na temat działań podejmowanych przez Straż Miejską, poznanie przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży, polepszenie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz kształtowanie postawy charakteryzującej się odpowiedzialnością za zdrowie własne oraz innych.

Temat tegorocznej olimpiady brzmi Stop smogowi!. Etap I był poprzedzony spotkaniami, prelekcjami, zajęciami w klasach w celu przybliżenia młodzieży problematyki związanej z zanieczyszczeniem powietrza.

   

[#1656]  am, 02-12-2017 11:08 
   [SP 9] Bal - „owoców i warzyw z różnych stron świata”

Bal - „owoców i warzyw z różnych stron świata” - dla uczniów klas II i III Tematyka edukacji globalnej: „Na całym świecie chłopcy i dziewczynki potrzebują witaminki” Dnia 28 listopada 2017 r. w naszej szkole kolejny raz odbył się BAL OWOCÓW i WARZYW. Uczestniczyło w nim 158 uczniów z klas drugich i trzecich. W tym dniu dzieci zamieniły się w kolorowe i smakowite OWOCE i JARZYNKI-WITAMINKI oraz w rówieśników z różnych stron świata. Wystąpiły w strojach, które przygotowywały wraz z rodzicami. Najładniejsze stroje zostały nagrodzone. Wyróżniono aż 42 dzieci. Nagrody ufundował Mały Samorząd Uczniowski. Muzyką i światłami iluminacyjnymi zajmował się dyrektor Domu Kultury Janowo- pan Leszek Winczewski. Wszyscy wspólnie tańczyliśmy do rytmów naszych ulubionych piosenek. Przerwy umilał zespół taneczny „Czaderki” pani Ani Kuńko-Rogowskiej. Uczniowie w czasie balu uczestniczyli w warsztatach na temat zdrowego odżywiania. Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Podsumowując w listopadzie tydzień „Zdrowego żywienia” dzieci pod bacznym okiem dietetyka – pana Marcina z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Restauracja „K2” EKO MILK z Borzechowa, samodzielnie mogły przyrządzić smakowity sok ze świeżych owoców i warzyw. Nad bezpieczeństwem uczniów w czasie zabawy czuwali ratownicy medyczni pan Mateusz i pan Paweł oraz panie: Ewa Andruszkiewicz, Karolina Bąkowska, Romana Cieślińska, Anna kurowska -Jurczak, Joanna Cholawo, Elżbieta Idziak, Anna Kuńko- Rogowska. SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIE: dostawcy programu „OWOCE W SZKOLE” – Przedsiębiorstwu Wielobranżowmu Restauracji „K2” Katarzynie Langowsiej z Borzechowa, Panu Leszkowi, uczennicom z naszego LO Ani Gwiazda, Kindze Alickiej, Weronice Hordiefa za pomoc w zabawie oraz ratownikom medycznym Mateuszowi i Pawłowi Bal zorganizowały panie Gabriela Theis i Jolanta Rafalska

opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego.

[#1652]  jk, 01-12-2017 14:23 
   [SP 9] Noc Globala

Szkolne Koło Wolontariatu i Globalny Klub Przyrodniczy podsumowali Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole organizując  "Noc Globala" . W ramach imprezy odbyły się warsztaty mydlarskie. Wyprodukowane mydła zasilą fundusz naszych przyjaciół z Madagaskaru. Ponadto oglądaliśmy filmy o tematyce ekologicznej. Cele zrównoważonego rozwoju przybliżyliśmy sobie uczestnicząc w grze terenowej na Q kody.

Teresa Brunath

[#1649]  jk, 01-12-2017 14:08 
   [II LO] Na Festiwalu Przedsiębiorczości

Na Festiwalu Przedsiębiorczości

 

Dnia 1 grudnia 2017 roku uczennice klasy 2 AO wzięły udział, wraz z Panią mgr Violettą Czechowską i Małgorzatą Słowińską, w gdyńskim Festiwalu Przedsiębiorczości w Wyższej Szkole Bankowej przy ulicy Morskiej w Gdyni. Wysłuchałyśmy wykładów pt.: „Budowanie marki osobistej i firmowej z udziałem mediów społecznościowych” Piotra Węgierskiego oraz „Od syropu na kaszel do najpopularniejszego napoju na świecie czyli historia znanych marek” Karola Łykowskiego. Prelegenci w bardzo interesujący sposób przybliżyli nam zasady panujące w świecie portali społecznościowych oraz zagrożenia wynikające z nieświadomego używania social mediów. Poznałyśmy także historię rozwoju znanych marek i mogłyśmy dowiedzieć się w jaki sposób budowano ich pozycję na rynku. Podejrzałyśmy w ten sposób pewne sztuczki, którymi kierują się specjaliści od budowania wizerunków firm i marek. Atmosfera była super.

MS

[#1658]  am, 01-12-2017 13:05 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 770.098